A prágai NATO-csúcsot megelőző hetekben a tagjelölt országok politikusai legszívesebben csak úgy nagy általánosságban mondtak véleményt a védelmi szervezet új feltételek közötti működésének távlatairól. A kárpát-medencei viszonyok konkrét alakulásában érdekelt államok történelmében viszont kellemes jelenség, hogy 2002.
NATO – itt és „majd”
E három ország a múlt században már kétszer is tagja volt ugyanannak a szövetségi rendszernek. Arra még emlékezünk, hogy miként működött a Varsói Szerződés keretei közötti barátság. Még korábban a hitleri Németország egy szövetségi rendszerbe vonta Budapestet, Bukarestet és Pozsonyt, de gondoskodott róla: a frontnak ugyanazon az oldalán harcoló magyar, román és szlovák hadosztályok tábornokai alig várják, hogy egymás torkának eshessenek.
A kárpát-medencei viszonyok alakításában érdekelt három főváros mindegyikében voltak szép számmal, akik fölöttébb fanyalogva fogadtak minden olyan hírt, amely arról szólt, hogy 1989 után egyszer majd eljő az a nap, amikor ez a három ország is a NATO tagjává válik. A fanyalgást elsősorban főképp az táplálta, hogy a küldetéstudatos kútmérgezők vezérei mindhárom országban tudomásul kényszerültek venni: a NATO kussolásra kényszerít mindenkit, aki az ezredforduló táján hazardírozni mer az európai békével.
Kihalóban a zsákmányszerző törekvések által vezérelt második világháború túlélői. De itt vannak a 20. század végi területszerző balkáni háború szemtanúi. Kétségtelen, ezek a vérengzések is lényegesen meggyorsították a NATO bővítését. Tegnaptól azért is biztonságosabban érzem magam, mert tudom, a prágai döntés hatására lucskossá nedvesedett a Csurkák, a Funarok és a Sloták puskapora.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.