Mitől (igazán) hangos Brüsszel?

Magas-Tátra

Az utóbbi idők egyik legvitatottabb tervezete a Természet-helyreállítási törvény (Nature Restoration Law). Ebben olyan dolgok szerepelnek, mint a biológiai sokféleség védelme, a környezet helyreállítása – például a művelhető területek 10%-át adnák vissza a természetnek 2030-ig, ott erdőt vagy gyümölcsöst telepítve.

Vajon hogy kerül a vita középpontjába egy első ránézésre kedvező irányú jogszabály? A klímaváltozás elkerülésére tett, hosszú távú erőfeszítéseket több európai parlamenti frakció ellentétesnek véli a rövid távú gazdasági érdekkel. Azt mondja többek közt a magyar miniszterelnök régi ellenfele, az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber, hogy a munkahelyek védelme és az élelmiszer-biztonság most fontosabb szempontok, minthogy épp a biodiverzitással küzdjünk a klímaváltozás ellen. Eközben tudjuk, hogy Európa élőhelyeinek 60%-a gyenge állapotban van, a kontinens fajai közül 41% tűnhet el, a mezőgazdasági területeken élő madarak populációja 40 év alatt megfeleződött, a lepkék 75%-a tűnt el közel 30 év alatt, és még sorolhatnánk a sort a jól ismert probléma, a méhpopulációk betegségeivel, általában a rovarok ritkulásával stb. A bioszféra pedig egy olyan összetett ökoszisztéma, amely egy darabig alkalmazkodik a változásokhoz, de van egy pillanat több kutatás szerint, amikor nem simán elkezd romlani, hanem lényegében beszakad, összeomlik. Az egyetlen gond, hogy ezt a pontot igazán nem lehet megjósolni, hogy mikor következhet be, épp ez a komplex rendszerek egyik sajátságos jellemzője.

Ezért a klímaváltozás egy olyan küzdelem, amiről tudjuk, hogy nincs sok időnk; érezzük már nyarak óta a saját bőrünkön is, az élelmiszerárakon is (már a háború előtt is), illetve ha csak a kertünkbe nézünk (gondoljunk a mindenféle invazív fajra, a szúnyogok által terjesztett betegségekre, a kullancsok téli túlélése miatt az általuk terjesztett megbetegedések növekednek stb.). Európa tehát, a világ többi részével együtt, rohan a klímaválságba. A beporzás, a talajminőség, az erózió elleni küzdelem, a természeti környezetünkre nehezedő szélsőséges időjárás okozta nyomás és persze az emberi pusztítás együtt véglegesen változtatja meg életfeltételeinket. Úgy is mondhatnám, hogy nagyon komoly nyomás alatt állunk, akár hajlandóak vagyunk beismerni, akár nem. Amikor stratégiai döntéseket kell hozni hosszú távon, és ezeknek felül kell tudni írni a rövid távú ipari érdekeket – tehát egyes csoportoknak vállalni kell a klímaadaptáció egyes költségeit –, akkor van igazán szükség államférfi akra. Jelenleg az Európai Parlamentben a Néppárt, a szélsőjobboldali képviselők és még Macron Renew-frakciójának egyes tagjai is a helyreállítási törvénnyel szemben állnak. Egész hihetetlen sor, hogy pont egy ilyen ügyben jön létre a nagykoalíció a jobbszéltől a balközépig.

A következő évek és évtizedek politikai törésvonalai közt domináns lesz a klímaválságra adott válaszok körüli társadalmi feszültség: nem lehet ingyen megúszni, nem lehet az áldozatot elkerülni, politikai felelősséget kell vállalni a döntéshozóknak, amikor egyes társadalmi csoportokra lesznek kénytelenek telepíteni a költségeket. Úgy is mondhatnám: a klímaváltozás által felnagyított társadalmi igazságossági kérdések fognak minket ébren tartani az elkövetkező éjszakákon. Erről szól már most is a politika Brüsszelben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?