Mindenért fizetni kell

<p>Hirtelen annyi lett az atomenergia-szakértő, mint eső után a gomba. A Japánt ért hármas tragédia, a földrengés, a cunami és az atomerőmű-baleset után józan fejekre, komoly szakértői elemzésekre és hosszú távú, bölcs politikai döntésekre van szükség, nem riogatásra.</p>

A média ömlesztve, válogatás nélkül teret ad a véleményeknek, ami lehet demokratikus, de nem túl hasznos. Megszólaltak az atomenergia-ellenes jóindulatú dilettánsok. Náluk sokkal rosszabbak a rosszindulatú dilettánsok, és a legrosszabbak a politikai szerencselovagok, populista pártok, akik és amelyek a tragédiából politikai tőkét akarnak kovácsolni, s kellő médianyomással akár rossz döntésekbe is belehajszolhatják a kormányokat.

Szakértők kizárják, hogy Fukusimából második Csernobil lehet, de százszázalékos bizonyossággal nem állíthatnak semmit. Meteorológusok győzködik a nagyérdeműt: ha bekövetkezne is a tragédia, Európát a szennyezés nem érné el, de százszázalékos bizonyossággal ők sem állíthatnak semmit. Ezért érthetőek és indokoltak is az aggodalmak, és helyes az az uniós állásfoglalás, hogy felül kell vizsgálni az európai atomerőművek biztonsági rendszerét. Az ismét felerősödött ideológiai viták helyett arra kell koncentrálni, hogy emberileg és technikailag mennyire vagyunk felkészültek arra, hogy súlyos üzemzavarok esetén kontroll alatt tartsuk ezt a veszélyes energiaforrást. Nem old meg semmit az, hogy a francia Zöldek hivatalosan is népszavazást kezdeményeztek az atomerőművek bezárásáról. Csak hírhedt vezérük, a populista uniós honatya, Daniel Cohn-Bendit kapott szereplési lehetőséget a kamerák előtt. Franciaország – az USA után a világ második atomhatalma – a maga 19 atomerőművével, 54 reaktorával az áramellátás 75 százalékát ebből a forrásból biztosítja. Hasonlóan pusztán politikai célzatú volt Merkel kancellár bejelentése is, hogy három hónapra felfüggesztik a 80-as évek hét reaktorának működését, hiszen csak tavaly döntöttek a koalíciós pártok ezek működési idejének meghosszabbításáról. Merkel, aki a 17 német atomerőművet biztonságosnak tarja, e három hónapos tilalommal koncot dobott a választóknak: ebben az évben hét tartományi parlamentet választanak újra Németországban. A szlovák gazdaság is összeomlana az atomenergia – több mint ötvenszázalékos az aránya – nélkül.

Az atomenergia veszélyes, a fosszilis energiahordozók környezetszennyezők, az alternatív energiaforrások egyelőre nagyon csekélyek. Európa legtöbb országában az atomerőművek bezárásával az életszínvonal a nyomorszint alá süllyedne, leállna a termelés, megbénulnának a szolgáltatások. Ezért a laikusok fő feladata az, hogy hagyják a szakértőket dolgozni, a politikusoké pedig, hogy támogassák őket. A hirosimai rémképet felelevenítő japán tragédiának – felturbózva a közel-keleti olajválsággal, a gazdasági hanyatlás veszélyeivel – arra kell ösztönöznie a kormányokat, hogy nagyobb vehemenciával támogassák az alternatív energiaforrások kutatását-fejlesztését. Persze, ennek is nagy ára van, mindannyian megfizetjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?