Miért van szükség a minimálbérre?

<p>Az éves munkaadói&ndash;munkavállalói párbaj egyik menete a napokban zajlott. A meccs még döntetlenre áll, egyik fél sem enged az álláspontjából. A szakszervezetek legalább 20 eurós minimálbéremelést akarnak elérni, a munkaadók legfeljebb nyolcat tudnak ajánlani.</p>

Persze, még van idő, a tárgyalások koreográfiája mindig így zajlik, előbb-utóbb aztán úgyis születik valamilyen egyezség. A kormány a tárgyalásokban elvileg kívülálló, de nyilvánvaló, hogy a szíve melyik oldalra húz.

Egy biztos, az egyes szakértői körök részéről időről időre felmerülő javaslat, hogy a minimálbér intézményét el kellene törölni, most biztosan nem fog megtörténni.

Ha pártatlanul nézzük a kérdést, a cégek ajánlata áll közelebb a realitáshoz. A gazdasági helyzeten kívül még az inflációt is figyelembe véve a 2,3%-os ajánlat korrektnek tűnik. Persze őszintén be kell vallani, hogy a mostani 337,70 eurós minimálbér is nagyon kevés. Nem csupán a megélhetésre, hanem a jövendő nyugdíjra is. Az igaz, hogy egy komolyabb emelés néhány iparágban akár tömeges elbocsátáshoz vezethet, ellenben a minimálbér szlovákiai szintje elképesztően alacsony az uniós átlaghoz képest. De egyszerűen lehetetlen az ázsiai és afrikai munkaköltségekkel versenyezni. Tény, hogy a legalacsonyabb fizetéseket nem a multicégek kínálják. Az igazán alacsony béreket a szlovák kis- és közepes cégek fizetik, amelyek bizony alig-alig képesek lépést tartani az egész világból érkező konkurenciával. Általában nem azért kínálnak minimálbért, hogy kiszipolyozzák dolgozóikat, hanem mert azok sokszor alacsony végzettségűek, és a cég alacsony hozzáadottértékű árut, szolgáltatást kínál.

Másrészt ezen cégek dolgozói gyakran jogosan érvelnek azzal, hogy munkaidejük nem rövidebb, mint másoké, munkakörülményeik nem jobbak, így sokkal magasabb fizetést érdemelnének. Mi több, a minimálbérért dolgozók nemegyszer nehéz fizikai munkát végeznek. Igazságot tenni itt valóban nem lehet, mindkét fél érvei mögött tények húzódnak. Nehéz lenne a minimálbért mint olyat eltörölni, hiszen ez a szociális vívmány még a „legkapitalistább” angolszász országokban is létezik. Valószínűleg most sem történik más, mint a korábbi években: mindkét fél enged, és az eredmény valahol a két fél követelése között lesz. Várhatóan közelebb a munkaadói javaslathoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?