Menekültügy: mennyi az annyi?

<p>Az elmúlt évben több mint 600 ezren kértek menekültstátust az Európai Unióban. A földközi-tengeri hajókatasztrófák áldozatainak óriási száma felébresztette Brüsszelt, és most gyors megoldást keres. Ebbe az embercsempészek elleni koalíciós támadástól a menekültek elosztásának uniós tagállamok közti kvótájáig minden beletartozik.</p>

A menekültek tehát nem bevándorlók, hiszen valamilyen konfliktus miatt keresnek menedéket, elvileg időlegesen, a bevándorlók vagy külföldi munkavállalók pedig jogilag egészen más kategóriába tartoznak. Az uniós polgárok bármely országban vállalhatnak munkát, bárhova mehetnek, ez az uniós alapszabadságok egyike. 2012-es adatok szerint 1,7 millió ember mozgott az uniós tagállamok között, míg ugyanennyi érkezett külföldről, nem menekültként. Emellett arra is érdemes figyelni, hogy ugyanabban az évben 2,7 millióan hagyták el az uniót, tehát létezik a fluktuáció: vendégmunkások jönnek-mennek, illetve az agyelszívás elsősorban az USA irányába a leggazdagabb uniós tagokat is érinti.

A legutóbbi rendkívüli csúcson eldöntötték, hogy több területen is próbálkoznak megoldani a menekültügyet, miközben a témakör kezelése alapvetően tagállami hatáskörbe esik. A legzajosabb vitába a kötelező elosztási kvótáról és az embercsempészek hajóinak elsülylyesztéséről zajlott. A kvótával azt szeretnék, hogy ha jelképes mértékben is, de a tagállamok közös felelősséget vállalnának. Jelenleg a déli, tengerparti országokat és a Törökország közelében fekvő tagokat érinti legjobban a menekültáradat. Az észak-afrikaiak az olasz Lampedusa, Málta és a spanyol fennhatóság alatt levő szigetek felé hajóznak, míg a közel-keleti válság menekültjeinek egy apró, de számunkra már jelentős része eléri a bolgár, a román vagy a magyar zöldhatárt. Németország és Svédország élen jár a befogadásban, míg mások vagy hajlandók erre, vagy nem. Utóbbiakra szeretnének kis nyomást gyakorolni azzal, hogy évente mindössze húszezer főt elosztanának köztük a százezrekből.

Ami a hajók elsüllyesztését illeti, ehhez az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása lenne szükséges, de az oroszok már jelezték, hogy megvétóznák. A hajókat Líbia partjainál szeretnék elsüllyeszteni, de az sem biztos, hogy ehhez maga Líbia hozzájárulna. Ráadásul nehéz eldönteni, hogy melyik hajó számít csempészhajónak, hiszen lehet, hogy amelyik éjjel menekülteket visz, az nappal más rakománnyal, legálisan közlekedik…

Rengeteg tehát a nyitott kérdés, és a valódi megoldás csak az lenne, ha megszűnnének a menekülést és elvándorlást kiváltó okok. Vagy legalábbis enyhülne a helyzet. Ebben kell stratégiai szerepet vállalnia az uniónak, erőforrásokkal és helyi fejlesztésekkel, most már a saját, jól felfogott érdekében is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?