Mellőzik érdekeiket

Panaszolják idős ismerőseim, hogy anyagi okokból visszatértek a valamikor már szedett orvosságokhoz. Viszont a régi, generikus gyógyszerek másképp hatnak, rosszabbul érzik magukat, mint amikor a korszerű, eredeti szerekkel tartották karban magukat.

Panaszolják idős ismerőseim, hogy anyagi okokból visszatértek a valamikor már szedett orvosságokhoz. Viszont a régi, generikus gyógyszerek másképp hatnak, rosszabbul érzik magukat, mint amikor a korszerű, eredeti szerekkel tartották karban magukat. Mert nem mindegy, hogy a szembeteget a szükség rákényszeríti arra, naponta háromszor próbálkozzon reszkető kézzel csöppenteni a szemébe, vagy csak egyszer végzi a kimerítő tortúrát. És nagy különbség, hogy a cukorbeteg hányszor és milyen vastag tűvel böki egyre fájósabb testrészeibe az inzulint. A gyógyszerek ártámogatásának csökkentése, az orvosokra ráerőszakolt olcsóbb gyógyszerek előírásának kötelessége költségvetési szempontból érthető, bár senki nem tudja megmondani, miképp csapódik mindez le a betegek egészségén. No, nem azonnal, hanem néhány év múlva.

Amikor a rendszerváltást követően az ország betegeihez is eljutottak azok a korszerű orvosságok, amelyeket azelőtt sokszor külföldön szereztek be, fellélegeztek nemcsak az érintettek, hanem gyógyítóik is. Az eltelt évek alatt tapasztalhatták, hogy bár az új orvosságok megnövelték az egészségbiztosítók terheit, a betegek állapota jelentősen javult. A szerek használata biztonságosabbá, kényelmesebbé vált, s jelentősen csökkentek a gyógyító mérgek káros mellékhatásai is. Az egészségügyi reform felelősei mindent elkövettek azért, hogy az eredeti és a generikus gyógyszerek használatát megrendszabályozzák, az utóbbiak javára persze. Talány, mely orvosság árából miért és mennyit térít az egészségbiztosító, noha a tárca a kategorizációs bizottságokra hárította a döntést és a felelősséget. Talány az is, hogy a hatóanyag szerinti térítés anyagi meghatározásánál senki nem veszi figyelembe, eredeti vagy generikus gyógyszerről van szó. A kérdés önmagától adódik: nem egyes csoportok érdekérvényesítése szabja meg a térítés nagyságát?! Vannak orvosok, gyógyszerészek, akik – négyszemközt – aggódással beszélnek a gyógyítás eredményességének esetleges csökkentéséről, ha anyagi megfontolásból a legolcsóbb hatóanyagú szert választja a beteg. Nem mintha minden 20 éves generikus gyógyszer „rossz”, kevésbé hatékony lenne. Csak hát azok esetében, akik évek óta többféle kórban szenvednek, létszükséglet a lehető legkorszerűbb gyógyszer. Tartanak attól, hogy ha majd a betegek tömegénél lesznek kénytelenek leállítani a bevált terápiát, a gyógyítás minősége sínyli meg. Bár ez az illetékeseket nem foglalkoztatja. Hiszen mire a lakosság egészségi állapotában érezhető lesz a negatív változás, a bársonyszékekben majd mások ülnek. Akik ugyancsak nem viselik majd szívükön a rászorulók sorsát. Mert tájainkon az anyagiak dominálnak, nem az emberek érdeke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?