Matovič listája

<p>Elégedetlen a szlovákiai választási rendszerrel Igor Matovič, az Egyszerű Emberek vezetője. Az üzletember, aki az SaS listáján jutott a parlamentbe valószínűleg új pártot alapít, amely egyfajta közös gyűjtőlista lehet.<br /> A politikus nagy reményeket fűz a kezdeményezéshez, de kevés esélye van a sikerre. Az viszont egyáltalán nem ártana, ha társadalmi párbeszéd alakulna ki a választási rendszerről.</p>

Matovič komoly problémának tartja, hogy a választásokon egy jelölt csak pártlistán indulhat. Az ötlete egyszerű: a helyi polgári aktivisták szívesen csatlakoznának egy ideológiához nem köthető, színtelen gyűjtőpárthoz, a nagy pártok listáit ugyanis kisajátították maguknak a kipróbált káderek. Matovič az előző választásokon 38 ezer szavazatot szerzett, főként helyi támogatóinak köszönhetően, és terve az első pillantásra megvalósíthatónak tűnik. Ha a választások előtt találna még három olyan polgári aktivistát, aki olyan népszerű, mint ő, vagy sok, egyenként is komoly támogatásnak örvendő helyi hatalmasságot, akár sikerrel is járhatna.

Csakhogy egy közös listának buktatói is vannak: mindössze a legnépszerűbbek, vagy a lista legelőkelőbb helyein állók jutnak be a parlamentbe, a jelöltek közti különbségek pedig elriaszthatják a voksolókat. Egyetlen magyar szavazót se töltene el örömmel például, ha az általa karikázott dél-szlovákiai aktivista nem szerezne elég preferenciaszavazatot Matovič listáján, de a pártra leadott voks elég lenne ahhoz, hogy a parlamentbe juttasson egy tősgyökeres szlovák jelöltet.

Az Egyszerű Emberek vezetőjének abban igaza van, hogy a szlovákiai választási rendszer közel sem tökéletes. Mire jók az országos pártlisták? Egyebek között arra, hogy az ismert politikusok farvizén olyan arctalan személyiségek kerüljenek a parlamentbe, akiknek senki sem adott erre közvetlenül felhatalmazást. A legszélsőségesebb példa a Smer árnyékkormányának egykori gazdasági minisztere, Maroš Kondrót. A politikus összesen 642 preferenciaszavazattal került be a törvényhozásba – Szlovákia 4 362 369 szavazópolgárából mindössze ennyien tartották érdemesnek bekarikázni a nevét. Nagy szerencséjére a Smer listájának harmincadik helyén indulhatott, s nem is csúszott lejjebb a végső rangsorban.

Több módszer is létezik arra, hogy azok a személyek üljenek a parlamentben, akik tényleges megbízást kaptak erre a választóktól. Az országos lista helyett megyei listákra szavazhatnánk, tovább lehetne növelni a preferenciaszavazatok jelentőségét, alacsonyabb lehetne a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöb. Akár meg is lehetne szüntetni a választásokon való indulás listához kötését, ahogy Matovič követeli. Ehhez viszont arra van szükség, hogy társadalmi igény keletkezzen a szabályok megváltoztatásához – az pedig egyelőre nincs.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?