Más folt

<p>A napokban röppent fel a hír arról, hogy a Kelet-Európában forgalmazott &bdquo;nyugati&rdquo; cikkek közül sok silányabb, mint a Nyugat-Európában azonos csomagolásban árult termékek.</p>

A történetet az egyik mosószergyártó cég fűszerezte meg elmés magyarázatával, mely szerint ennek oka, hogy itt más foltokkal kell elbánniuk a tisztítószereknek. Persze, ez a kijelentés úgy képtelenség, ahogy van, a bőrét menteni próbáló multi mégis akaratlanul is rátapintott a lényegre. Más foltról van itt szó.

Több mint negyed évszázaddal a rendszerváltás után ugyanis még mindig szakadék tátong Kelet- és Nyugat-Európa között. S a vacakabb mosópor csak a jéghegy csúcsa. Bár a Pozsonyban gombamód szaporodó felhőkarcolók láttán az ember azt hinné, Tajvanon jár, a nagy ellátórendszereink, mint az egészségügy vagy a szociális rendszer sokszor harmadik világbeli viszonyokat idéz.

Politikusaink, élükön a mindig (másra) dühös miniszterelnökkel már persze hadjáratot indítottak a bitang multik ellen, s Brüsszelben akarják kikényszeríteni, hogy legyen vége az ilyesfajta praktikáknak. Legyen is, támogatjuk, a gond csupán az, hogy nálunk olyan politikus kiabál a leghangosabban, aki idestova tíz éve vezeti ezt az országot. Ezért hát helyén van az a kérdés is, miért van az, hogy a gömöri utakon vagy egy kórházban járva sokkal inkább Nairobi jut eszünkbe, mint Stockholm…

Való igaz, hogy kormányzataink 1989 óta kivétel nélkül deklaráltan a nyugati kultúrkörhöz sorolták az országot. Ez még a Mečiar-kormányok idején is így volt, aztán tudjuk, mi volt a gyakorlat. S mi a helyzet ma, amikor papíron az EU teljes jogú tagjai vagyunk? Kihez, mihez állunk közelebb ma? Kelethez vagy Nyugathoz? A (nemcsak) politikában uralkodó sógor-komaságok, az egyre erősödő vonzódásunk a tekintélyuralmi elemek, ha úgy tetszik, az illiberális demokrácia iránt, amely egyben a mindennemű másságtól való páni félelemmel párosul; az, hogy magunkat csak az áldozat vagy a segítségre szoruló szerepében tudjuk látni, mind nagyon nyugtalanító válaszokat ad erre a kérdésre.

Fel lehet tehát húzni magunkat azon, hogy ugyanazért a pénzért vacakabb árut kapunk, mint nyugati polgártársaink, csak érdemes eltöprengeni azon is, 25 évvel a rendszerváltás után vajon miért tartunk még mindig itt. S azok, akik most a leghangosabban háborognak mit tettek azért, hogy ez ne így legyen?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?