Már ismerkedünk az Európai Unió ízével

A kereszténydemokratákat semmi sem tántorította el, a héten kitartóan tovább járták a vályútáncot. Nem látszott rajtuk semmiféle lelkiismeret-furdalás, hogy parlamenti erődemonstrációjuk miatt a legjobb esetben is 800 millió koronával, rosszabb esetben pedig 3,5 milliárddal növelték meg a költségvetési deficitet.

A kereszténydemokratákat semmi sem tántorította el, a héten kitartóan tovább járták a vályútáncot. Nem látszott rajtuk semmiféle lelkiismeret-furdalás, hogy parlamenti erődemonstrációjuk miatt a legjobb esetben is 800 millió koronával, rosszabb esetben pedig 3,5 milliárddal növelték meg a költségvetési deficitet. Koalíciós partnereik kitartóan ellenálltak, hogy márpedig nem lesznek politikai jelölések. Ez szimpatikus szemléletváltás, hiszen korábban négy évig ők is nagyban űzték az ipart. Megeshet, hogy az ANO jókat nevet az egészen. A gazdasági minisztériumot uralva azt juttat jól fizető funkciókba, akit akar. Márpedig a kassai távfűtőmű irányító testületeinek összeállítása során az ANO több helyi funkcionáriusáról kiderült, hogy a szakma szakavatott ismerője. Pedig ez csak egy jelentéktelen cég volt a Szlovák Villamos Művekhez képest.

A vezető téma ennek ellenére az európai uniós csatlakozás maradt, ezt legalább a politika szempontjából sokkal békésebben éltük meg, mint, mondjuk, Magyarországon. Bár egyetlen komoly politikai erőre sem jellemző euroszkeptikus hozzáállás, azért csak foglalkozzunk a témával. Először is próbáljuk magunkat túltenni a koppenhágai gusztustalan alkudozásokon és térjünk vissza ahhoz, amiről az Európai Unió valójában szól. A közös piacról és a közös eszmékről. Arról, hogy az életszínvonaluk azért lehet számunkra irigylésre méltó, mert saját posztjukon a legtöbben igyekeznek jól dolgozni. Ha pedig nem így tesznek, akkor nem sértődnek meg, ha megköszönik nekik az együttműködést. Egyébként a héten a Ľudovít Kaník szociális ügyi miniszter által beterjesztett új munkatörvénykönyv valami ilyesmihez igyekszik megteremteni a keretet. Mert az alkalmazottat védeni kell a munkaadó kapzsiságával szemben, de a másik oldalnak is lehetőséget kell adni, hogy könnyen megszabaduljon azoktól, akik csak melegedni járnak a munkahelyükre. Az elmúlt hetekben eléggé hangos mezőgazdászokról kiderült, hogy azért jócskán megnő a jövedelmük az uniós támogatásoknak köszönhetően. Vagyis ők biztosan jól járnak a csatlakozással. Egyetlen érvük maradt, hogy a szomszéd országok mezőgazdászai is jól járnak, és kiszoríthatják őket a piacról. Ehhez Simon Zsolt miniszternek is volt egy említésre méltó adaléka: azok, akik még az átlagos szintet sem képesek megütni, hazai támogatást sem kapnak ezentúl, így kénytelenek lesznek felhagyni ezzel a tevékenységgel. Ennek ellenére szomorú, hogy ha használható információkra vágyunk a mezőgazdaság és az unió témájában, még mindig főként a magyarországi minisztériumi illetékesek nyilatkozataira kell támaszkodnunk. Az EU már a vártnál kissé jobbra sikerült gazdasági növekedésünkre is reagált, ezért a legújabb számítások szerint jövőre 7 millió euróval kevesebbet kapunk az eredetileg javasoltnál. Ez egyébként csak a negyede annak, amit a kereszténydemokraták úri kedve miatt a jövő évi költségvetésből mindenképpen elvesztünk.

Kedvenc témánkról, az évtized legnagyobb lélegzetű hazai pénzügyi tranzakciójáról, a nyugdíjreformról a héten kiderült, hogy a minisztériumnak június végéig kell a kormány elé terjesztenie a törvényjavaslatot, így az új rendszer 2004 elején startolhatna is. A koncepciót eredetileg januárra ígérték, és nincs okunk kételkedni abban, hogy erre sor is kerül. Az ördög azonban a részletekben rejlik, így kíváncsian várjuk, milyen sorsot is szánnak nekünk öreg napjainkra. A január egy másik nagy változást is tartogat. Ivan Mikloš pénzügyminiszter a héten árulta el, hogy az erre a célra létrehozott munkacsoport színre lép az adóreform koncepciójával. Annyit mondott róla, hogy jóval egyszerűbb lesz a mostaninál, és nemcsak az adócsalások lehetőségét, hanem az adóterhelést is csökkenti. Ez szimpatikus elhatározás. Teljes elégedettségünkhöz már csak a társadalombiztosítási elvonások csökkentése hiányzik. Erre azonban várni kell, bár a helyzet nem reménytelen. A Szociális Biztosító például már csak egy ideig veheti el a betegsegélyezőnek befizetett pénzünket a nyugdíjak folyósítására. 2004-től már nem teheti, így talán ezt az esztelenül magas elvonást is csökkenteni fogják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?