Nagy átrendeződések és megerősített pozíciók egyaránt jellemzik a romániai helyhatósági választások első fordulóját. A fővárosban független jelölt tört borsot a pártok orra alá, országosan a PD–L, a PSD és a PNL egyaránt dicsekedhet győzelmekkel, s magyarázkodhat kínos fiaskók miatt.
Mandátumok és kérdőjelek
Az elmúlt évek legdurvább és legtöbb rendellenességet felsorakoztató önkormányzati választásain vagyunk túl – jelentették ki az elemzők. A legérdekesebb szabálytalanság a miniszterelnök nevéhez fűződik. Calin Popescu Tariceanu személyi igazolvány helyett szavazókártyájával voksolt, majd megmutatta a szavazólapját, s megkérdezte, érvényes-e, mivel halvány a pecsétnyom. Az igenlő válasz után bedobta az urnába a szavazólapokat. A törvény értelmében a kormányfő kihágást követett el, szavazata elvben érvénytelen.
Botrány, csalás, euró
A leghangosabb botrány az Ilfov megyei Stefanesti községben volt, Caragiale darabjaira emlékeztető tömegjelenetek zajlottak a Bukaresthez közeli településen, ahol a jelenlegi polgármester és az új jelölt emberei csaptak össze. A választást egy időre fel is függesztették, és csak a rendőrség és csendőrség beavatkozása után folytathatták. Állítólag egyik és másik tábor emberei is voksonként több száz eurót kaptak, ha okosan szavaznak.
Maros megyében az egyik választási körzet elnökét azért kellett leváltani, mert a szülei helyett is szavazott. Bihar megyében eltűn?tek szavazócédulák, másutt összecserélték a körzetek pecsétnyomóit. Stefanesti-en kívül állítólag másutt is szép summát ért, ha valaki mobiltelefonjával készített felvétellel igazolta szavazatát. Szavazatvásárlásra gyanakszik a Pro Democratia Egyesület is. Szerintük egy-egy voks akár 800-1000 eurót is érhetett.
Csalás gyanúja merült fel Marosvásárhelyen, ahol Dorin Florea az urnazárás utáni percekben ismertette egy helyi televízió közvélemény-kutatását, amely 54 %-os győzelmét jelezt. Később Borbély László jelentette be győzelmét, de ekkor még csak a voksok elenyésző százalékát számolták meg.
Marosvásárhelyen nem lesz magyar polgármester, ami azért is furcsa, mert Lokodi Emőke, az RMDSZ megyeitanácselnök-jelöltje bizonyára elnyeri a tisztséget, megelőzve a román pártok embereit és Tőkés Andrást, az MPP jelöltjét. Kelemen Hunor ügyvezető elnök, kampányfőnök szerint „Dorin Florea csalással nyert több ezer szavazatot”. Florea megszegte a kampánycsendet, több száz szavazócédula tűnt el. Katyi Antal operatőr lefilmezte, amint vasárnap délután, a választás napján több csoport hangosbemondóval felszerelt autókkal járja a várost, arra buzdítva az embereket, hogy menjenek szavazni és támogassák Dorin Florea polgármestert. A kampányolók elvették az újságíró kameráját. Katyi szerint rendőrök is voltak a helyszínen, de nem léptek közbe.
Kelemen Hunor szerint „elgondolkodtató az, ami az utóbbi két napban a marosvásárhelyi kampányban folyt, kezdve a rengeteg szabálysértéstől, melyet a demokrata–liberális jelölt kampánystábja folytatott, az olyan durva csalásokig, hogy előre lepecsételt szavazólapot is felhasználtak. Ez több ezer szavazat veszteséget okozott. A továbbiakban meg kell néznünk, hogy a magyar szavazók milyen arányban szavaztak át a PD–L jelöltjére, illetve milyen arányban mentek el választani.”
Második fordulósok
Az erdélyi megyékben jól szerepelt az RMDSZ, olyan településeken is megszerezte a polgármesteri tisztséget, ahol többségben románok laknak. Zsombolyán Kaba Gábor vezet a PD–L jelöltjével szemben. Számos kisvárosban, községben és falvakban ismételt vagy győzött a Szövetség jelöltje.
Az MPP lózungjával élve, a választás szabadsága azt eredményezte, hogy a székelyföldi településeken kívül az új párt nagyon kevés helyen érte el az 5%-os küszöböt. Kolozsváron Emil Boc az abszolút győztes, volt is nagy ünneplés a PD–L székházában, de az RMDSZ-nek is van oka ünnepelni a kincses városban. László Attila a voksok több mint 8,4%-ával a második helyet szerezte meg, és a Szövetség tanácsi listájára is a szavazók 12,5%-a voksolt.
Szatmárnémetiben örülhet Ilyés Gyula, meg nem is. Alig néhány száz szavazata hiányzott ahhoz, hogy az első fordulóban nyerjen. Lesz tehát második forduló is, de a jelek szerint a jelenlegi polgármester megtarthatja tisztségét Dorel Coicával szemben. Az viszont biztos, hogy a Szatmár megyei tanács élén Csehi Árpád áll az elkövetkező négy évben. Szatmáron is koalícióba tömörültek a román pártok, a PNL-n kívül minden alakulat azért küzdött, hogy legyőzzék Ilyést.
Kovászna megye székhelyének vezetéséért Antal Árpád versengett Csinta Samuval. Az RMDSZ jelöltje vezet az MPP-színekben indult volt főszerkesztő ellen, de a csata a második fordulóban dől el. A részleges eredmények szerint a városi tanácsban többséget szereztek az új magyar párt jelöltjei. A megyei tanács elnökségét elvitte Tamás Sándor, de nem könnyen. Igaz, neki nemcsak az MPP jelöltjével, hanem egy függetlennel is meg kellett mérkőznie. A megyei tanácsban sem biztos, hogy többségben lesznek az RMDSZ-esek.
Pezsgőbontók
Kézdivásárhely viszont biztosan az MPP-é lett. Rácz Károly az első fordulóban legyőzte Török Sándor polgármestert.
Felhőtlenül örülhettek a csíkszeredai székházban a Szövetség emberei, megnyerték Udvarhelyt, Csíkszeredát és Hargita megyét. Szász Jenő, az MPP elnöke nagy különbségűu vereséget szenvedett Borboly Csabától a megyei tanácsért folytatott ádáz küzdelemben. Hiába jött a Fidesz vezérkara Udvarhelyre is, Szász jelöltjének nem sikerült győznie, Bunta Levente az első fordulóban legyőzte Orbán Árpádot. Csíkban Ráduly Róbert marad a polgármester.
Kovács Péter, az RMDSZ kampánystábjának egyik vezetője úgy értékelte, hogy a Hargita megyei tanácselnöki tisztség elnyerése az RMDSZ legnagyobb győzelme az idei helyhatósági választásokon. Szerinte ezzel cáfolták azt a hiedelmet, hogy a Szövetség meggyengült a Székelyföldön. „Az külön öröm – vélte Kovács –, hogy Borboly személyében egy fiatal ember győzte le Szász Jenőt, az MPP legismertebb vezetőjét.”
Érdekesen oszlanak meg a helyek az udvarhelyi városi tanácsban: a csak helyi szintű, röviddel a választások előtt megalakult Zöld Párt két tanácsost küldhet a városi önkormányzatba. Az RMDSZ-nek kilenc, az MPP-nek nyolc tanácsosa van, ami azt jelenti, hogy Zilahi Imre és Hajdó Csaba lesz „a mérleg nyelve”.
Nyerésre álló független
Országos szinten a helyhatósági választások nagy győztese Sorin Oprescu. Az orvos-politikus kilépett a PSD-ből, miután Mircea Geoana elnök és csapata nem őt jelölte Bukarest főpolgármesteri tisztségére. Oprescut támogatta viszont Ion Iliescu volt államfő, a szocdemek tiszteletbeli elnöke. A független jelölt nyerésre áll a fővárosban Vasile Blaga demokrata–liberális jelölttel szemben. Lesz második forduló, amikor vélhetően a PSD Oprescut támogatja. Nem hivatalos források szerint a liberálisok is a független jelöltre voksoltatnak. A PSD és a PNL jelöltje a harmadik, illetve negyedik helyet szerezte meg a főpolgármesterségért folyó versenyben. Elemzők szerint Geoana bukásához vezethet Oprescu bukaresti győzelme, noha a szocdemek várakozáson felül jól szerepeltek a helyhatósági választásokon.
A demokrata–liberálisok közül olyanok maradtak le a nyerők listájáról, mint Radu Berceanu és Mircea Boureanu. Az első fordulóban a PSD nyerte el a legtöbb polgármesteri tisztséget az országban, és a helyi tanácsosok közül is legtöbben szocdemek.
Várakozáson felül jól szerepelt Bukarestben Gigi Becali pártja, a PNG, országos szinten viszont nem érte el az 5%-ot. Váratlan esemény, hogy a PRM országos szinten nem érte el az 5%-os küszöböt, s nincs képviselője a fővárosi tanácsban.
Elemzők szerint a helyhatósági választások eredményeiből arra lehet következtetni, hogy átrendeződőben van a romániai politikai paletta, és alaptalan a jóslat, hogy a PD–L megállíthatatlanul tör a hatalom felé, s a PSD-t le lehet írni.
Félsiker Biharban
„Sajnálom, hogy nem sikerült visszaszereznünk Marosvásárhelyt. Ez tanulság kell legyen számunkra, hogy ha valamit egyszer elveszítettünk, nagyon nehezen kapjuk vissza. Ugyanakkor örülök, hogy a székely megyékben megtartottuk a pozícióinkat” – értékelte az RMDSZ országos szereplését Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei ügyvezető elnöke. A megyei eredményekről Szabó elmondta, az elmúlt 12 év legjobb kampányát tudják maguk mögött, s ennek megvan az eredménye: 17 településen már az első fordulóban nyert a Szövetség polgármesterjelöltje, és további négy helyen a második forduló szinte biztos RMDSZ-győzelmet hoz. Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a megyében az MPP egyetlen polgármesterjelöltje sem jutott be még a második fordulóba sem, s az alacsony részvétel azt bizonyítj„a választás lehetősége” nem mozdította meg a magyarságot. „Remélem, az eredmények kijózanítják a polgáriakat. Nagyváradon az MPP csak arra volt jó, hogy ne legyen 8 RMDSZ-tanácsos a helyi tanácsban, csak hét.”
„A magyarországi politikusoknak üzenem, ezentúl ne avatkozzanak bele a dolgainkba. Hagyják ránk, mi élünk itt, mi tudjuk, mi kell nekünk. Ha segíteni akarnak, akkor csak miután mi elterveztük, mit akarunk. Úgy, ahogyan azt annak idején Antall József tette. Legyen ő a mostani politikusok előtt a példa” – mondta Szabó Ödön.
Biró Rozália nagyváradi polgármesterjelölt úgy értékelte a váradi helyzetet, hogy sokkal jobb tárgyalási pozícióban lennének, ha Ilie Bolojan PNL-s jelölt nem nyert volna már az első fordulóban. „Más tárgyalási alapjaink lennének, ha a második fordulóban megmérkőzhettünk volna” – mondta.
Mint az SZKT elnöke, az országos eredményekről a következőket nyilatkozta: „Ha az MPP-nek és az RMDSZ-nek mások is az eszközei, a céljaink közösek. A parlamenti választásokra mindenképpen meg kell találnunk a módját annak, hogy közösen lépjünk fel a magyarság képviseletében.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.