<p>A parlament elfogadta a kisebbségi nyelvhasználati törvényt. Azt már régóta tudjuk, hogy mindent törvény annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle, ellenben arra is rájöttünk, hogy a törvény adta lehetőségeknek is annyi haszna van, amennyit mi merítünk belőle. Feleslegesen lehet a hivatalban magyarul beszélni, ha mi váltunk át önként az államnyelvre.</p>
Magyarokat az államigazgatásba
A probléma általában mégis az „állam készülékében” van, nem alkalmaz elegendő közszolgát, aki a nemzetiségi nyelvet is érti, beszéli. Ezen kellene változtatni.
A Selye János Egyetem a felvidéki magyarság jogos igényei alapján jött létre. Növelni kell a diplomás magyarság arányát, amely elmarad az országos átlagtól. Az talán vita tárgyát képezheti, hogy ilyen súlyos demográfiai helyzetben kell a pedagógusok számát emelni, és napjainkban a közgazdászdiploma sem jelent biztos és jól fizető állást. Magyarul tökéletesen beszélő szakemberekre viszont égetően szükség van.
Szlovákiában van olyan felsőoktatási intézmény, amelynek alapvető profilja közigazgatási szakemberek képzése. Ez akkreditált és mesterfokon, tehát öt éven át zajló képzés. Az ilyen diploma döntően gazdasági jellegű alapműveltségre épül, kiegészítve néhány speciális tantárgy oktatásával. Jelentős tartalmi növekedést jelentene a SJE Közgazdaságtudományi Kara számára, ha a tanulható szakok palettáját ezzel a szakkal tudná bővíteni. Ez persze hosszadalmas folyamat lenne. Egy szak indítását akkreditációs eljárás előzi meg, illetve meg kell teremteni mind az oktatói, mind a tárgyi feltételeit, akkor is legfeljebb három év múlva jön el az idő, hogy az első végzősök munkába állhatnak.
A cél nem csupán élni jogainkkal, hanem felhasználni minden lehetőséget megmaradásunkért, ami egyszerre jelenti anyanyelvünk használatát és az egyetemünkben rejlő lehetőségek kiaknázását. A nemzetiségi törvény vitája során ismertté vált, hogy annak a magyar fél által elvárt formában való megvalósulását a többségi nemzet képviselői éppen az állami alkalmazottak nyelvismeretének a hiányára hivatkozva utasították el. Egyelőre hiú ábránd megkövetelni a közigazgatásban dolgozó szlovák hivatalnoktól, hogy ő alkalmazkodjon ügyfeleihez. Ebben az esetben a legjobb megoldás magyar, de az államnyelvet is jól ismerő dolgozók képzése, akik helyi-járási-kerületi szinten állhatnának szolgálatba. Csak abban az esetben van esély arra, hogy az állami hivatalban magyarul lehessen beszélni, ha a hivatalnok maga is magyar.
Horbulák Zsolt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.