Kellene a közigazgatás reformja, de a kormány hallgat – Pellegrini az önkormányzatokkal egyeztetett

pellegrini közigazgatás
Pozsony |

Az államfő január utolsó napján fogadta az önkormányzatok érdekvédelmi szervezeteit. Peter Pellegrini számos téren osztja a megyék és a települések aggodalmait. Kérdés azonban, milyen konkrét következményei lesznek a találkozónak. Akár a belügyminisztérium is a kormány elé viheti a kérdést.

A Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS) mellett, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) és a megyéket tömörítő SK8 is képviseltette magát annál a „kerekasztalnál”, amelyet maga az államfő hívott össze. Pellegrini szerint 32 év után kulcsfontosságú volna foglalkozni a közigazgatás megváltoztatásának mikéntjével. A finanszírozás kérdései mellett szó volt még többek között a modern közigazgatási kompetenciákról és az európai uniós alapok felhasználásáról is.

Galéria

Az elnöki nézőpont

Pellegrini abban látja Szlovákia fő problémáját, hogy nincsenek világosan meghatározott célok és hosszútávú stratégiák. Mint fogalmazott, „a kormány nem foglalkozhat csak azzal, mi volt tegnap, mi lesz holnap, ill. nem reagálhat ad hoc módon arra, ami az országban történik”. Bírálta azt a jelenséget is, amikor az adott miniszter a saját kompetenciái és jogosítványai megvédésével van elfoglalva, miközben négy év múlva más személy fogja vezetni ugyanazt a tárcát.

Az államfő szerint a kormány előtt nagy kihívás áll, hiszen meg kell határoznia, hogy a 21. században hogyan akarja hatékonyabbá tenni az államigazgatást. Emlékeztetett: 

a jelenleg fennálló finanszírozási rendszerben az önkormányzatok nem képesek úgy biztosítani a szolgáltatásaikat, hogy a települések lakói a kor színvonalának megfelelő életminőségre tegyenek szert. A közalkalmazotti juttatások kifizetése körülötti problémák mellett konkrét példaként a közúthálózat állapotát vetette fel, amely sok régió esetében kritikus állapotban van. 

Pellegrini szerint többek között egy olyan nemzeti program elkészítésére van szükség, amely minden katasztrofális állapotban levő híd felújítását és kijavítását tartalmazza.

Egyetértés az önkormányzatokkal

Az önkormányzatok képviselői pozitívan értékelték a mintegy két és fél órán át tartó találkozót. Az államfővel teljesen egyetértettek abban, hogy meg kell reformálni a közigazgatást. 

Komárom városának közleményében az áll, hogy 

az önkormányzatoknak jelenleg komoly anyagi kihívásokkal kell megküzdeniük, amelyek egyrészt az elmúlt évek fejleményeiből adódnak, másrészt a konszolidációs intézkedések is jelentősen nehezítik a körülményeket. Az önkormányzatoknál kieső pénzek teljes kompenzációja elmaradt, az újabb kötelező feladatok és béremelések pedig további kiadásokkal járnak. 

Richard Rybníček, az ÚMS elnöke és Trencsén független polgármestere hangsúlyozta: Szlovákiában be kellene fejezni a közigazgatás decentralizációját, s ehhez megfelelő anyagi hátteret kell biztosítani. A közigazgatás átalakításával kapcsolatosan az érdekvédelmi szervezetek készek a szakmai egyeztetésre, de egy ilyen reformnak és kezdeményezésnek a központi kormányzat irányából kell érkeznie. 

Rybníček azt is hangsúlyozta, a tárgyaláson mindenki egyetértett abban, hogy Szlovákia sikeres működése az Európai Unión belül biztosított – a fejlesztési források több mint 80%-a jelenleg az EU-tól érkezik.

A belügyön keresztül kerülhet a kormány elé

Mindig jó, ha egy köztársasági elnök kiemeli ezt a témát. Saját hatáskörében nem minden esetben hoz döntéseket, de amelyik téma képviseletét felvállalja, az sokszor nagyobb súlyt kap“ – fejtegette lapunknak Keszegh Béla (független) komáromi polgármester, az ÚMS alelnöke, aki szintén részt vett a pozsonyi tárgyaláson. 

Robert Fico kormányfő néha azzal dobja vissza a labdát, hogy az önkormányzatok érdekvédelmi szervezeteinek kell javaslatokat megfogalmazniuk. Ám amikor 25 éve, a Dzurinda-kormány idején lezajlott decentralizáció egy jelentős része, az azért tudott megvalósulni, mert magának a kormányfőnek és a pénzügyminiszternek erről akkoriban komoly elképzelése és véleménye volt. Tehát itt a labda addig csak pattogni fog, ameddig a kormányzat részéről nem lesz egy vízió“ 

fejtette ki Keszegh.

Hozzátette, a találkozóan jelen volt Patrik Krauspe (Hlas) belügyi államtitkár is, a tárca pedig ahhoz a párthoz tartozik, amelynek az államfő volt az egyik alapítója. Így abban bíznak, hogy ha nem is kormányfői vagy pénzügyminiszteri szinten, de „valaki letesz az asztalra valamit, amiről aztán lehet egyeztetni“. 

Az ÚMS-nek egyébként konkrét elképzelései vannak a reformról, amelyről készek tárgyalni a kormány képviselőivel.
Keszegh emlékeztetett, az Ódor-kormánynak is van egy kiadványa, amely a közigazgatás modernizálásával foglalkozik, tehát nem a zavarosba kellene halászni“, csak a meglevő javaslatok alapján kialakítani egy pontos koncepciót, majd aztán végre is hajtani azt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?