<p>Közel egy éve nem volt ilyen erős a forint, mint tegnap. Az árfolyam olyan mutató, amelyet mind a szakemberek, mind a közvélemény jól tud olvasni.</p>
Magyar feltámadás?
HORBULÁK ZSOLT
Sőt, a forint történetében először most sikerült teljesítenie egy maastrichti kritériumot is: a hosszú távú kamatokkal a referenciasávba csúszott. Ez persze csupán egy véletlennek köszönhető. A súlyos recesszióban levő Görögországban a legalacsonyabb az infláció, így a kiugróan magas kötvényhozamaival a meghatározó három ország egyikébe került. Ennek köszönhetően most minden uniós tagország teljesíteni tudja ezt a kritériumot, még Portugália is. A forint erősödése azért valamilyen mértékben, de erősebb alapokon nyugszik, hiszen valamennyi feltörekvő piaci valuta közül pont ő izmosodott a leginkább. Persze az is biztos, hogy a jelenség rövid távú. Nem arról van szó, hogy romlásra kell számítani, hanem hogy egyáltalán nem zárhatók ki a nagy kilengések. Ez lenne a Matolcsy-féle gazdaságpolitika sikerének egyik fontos mutatója? Kisebb részben igen, nagyobb részben nem. A forint erőre kapásának hátterében sokkal több a külső ok, mint a belső.
A gazdasági hírek között jó hír, ha nincs hír. A magyar kormány gazdasági átalakításai véget értek, egy-egy „unortodox” lépés már nem borzolja az európai közvéleményt. Tágabb térségünkben Románia, az eurózónát tekintve pedig a déli tagállamok kerültek újra reflektorfénybe. Emellett tény, hogy az országnak jót tett, hogy végre megindultak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal, ellenben kockázat, hogy ezek lezárása valamikor az ősz folyamán várható. Örvendetes, hogy a költségvetési hiány is megfelelő mértékű.
A forintárfolyammal szorosan összefügg, hogy a kötvényárfolyamok is esnek. Valójában ez az a mutató, amely igazán fontos, ez tükrözi a javulás mértékét, adósságkezelésre most kevesebbet kell költeni.
Az erős valuta mindig a siker jele. Persze egy gyenge gazdaságú országnak óvatosan kell vele bánnia, mivel nehezíti a kivitelt, miközben a behozatal növelésére ösztönöz. A szocializmus egyik legnagyobb káros öröksége, hogy amint erre alkalom nyílik, a magyar lakosság azonnal külföldre megy bevásárolni, tankolni, üdülni. A bevásárlóturizmus megugrása azért nem fenyeget, mert a forint piacán idén még bizonyosan lesz korrekció. Addig is a magyar gazdaságpolitikának meg kell becsülnie ezt a részsikert, de nem szabad célnak tekintenie.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.