<p>Egy magyarbarát amerikai képviselő, aki az oroszoknak lobbizik Washingtonban, és egy Moszkvában agyonvert ügyvéd története fonódik egybe. </p>
Magnyickij-ügy, budapesti megállóval
Az amerikai törvényhozás 2012-ben fogadta el a Szergej Magnyickijról elnevezett törvényt, amely alapján orosz állampolgárokkal szemben szankciók foganatosíthatók, például kitilthatók, ha emberjogi jogsértéseket követnek el, például megölnek egy ügyvédet. Magnyickij moszkvai ügyvéd volt, egy amerikai céget védett, amelyet adóelkerüléssel vádolták az oroszok. Egy házkutatás során elkobzott papírok segítségével végül több százmillió dollárt „hajtottak be” rajta. Az ügyben később Magnyickijt is megvádolták, s egy év vizsgálati fogság után – nyugati verzió szerint – ágyához bilincselve agyonverték. Nemzetközi felháborodás tört ki, és az amerikai kongresszus kidolgozta a Magnyickij-törvényt.
Mára már 39 orosz személy ellen foganatosítottak szankciókat a törvény alapján.Ezzel le is zárulhatna a történet, de épp hogy meredeken folytatódik. A törvényt ugyanis szeretnék globálisan kiterjeszteni minden országra, a posztszovjet államoktól az afrikai diktatúrákig. A tervezetet beterjesztői „Global Magnitsky Act”-nak, vagyis Globális Magnyickij Törvénynek keresztelték, ami szúrja Moszkva szemét, hiszen kőbe vési azt, amit az oroszok feledésre ítélnének.
Ezért orosz oldalról erős lobbizás zajlik. Egyfelől elkészítettek egy dokumentumfilmnek tekintett alkotást, amely minden vádat hivatott cáfolni, az ügyvédet és az ügy összes szereplőjét pedig brit vagy amerikai kémként tüntet fel. Másfelől az oroszok elérték, hogy az amerikai képviselőházban megakadjon a törvény elfogadása. A National Review Online szerint Dana Rohrabacher képviselő szórt szöget a gépezetbe, megakadályozta, hogy az ülés elé szavazásra terjesszék be a javaslatot. A képviselő notórius Kreml-párti amerikai, az ukrajnai orosz agresszió kapcsán is ellenezte a szankciókat, és éppen most áprilisban járt Moszkvában, ahol feltehetőleg kitiltott személyekkel is egyeztetett. Hazafelé pedig megállt Budapesten, nem először, és Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyalt. Emellett a Magyarországról szóló legutóbbi kongresszusi meghallgatás központi figurája is éppen az oroszpárti Rohrabacher volt. Tehát van egy törvény, amely a névadó áldozat miatt orosz ellenállásba ütközik, és az ügyet felkaroló amerikai képviselő szeret Magyarországon forgolódni. Érdemes lesz követni az ügyet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.