Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) vezetője üzenetet tett közzé a menekültek világnapja alkalmából.
Ma van a menekültek világnapja
A fegyveres konfliktusok gyakran kifejezetten a civil lakosság ellen irányulnak, tömegeket kényszerítve menekülésre. Sok menekült teljesen nincstelenül, súlyosan traumatizált állapotban érkezik a menekülttáborokba, különösen a nők, gyermekek és az idősek közül. A világ menekültjeinek körülbelül háromnegyede nő és gyermek – mutatott rá a főbiztos.
Guterres burkoltan bírálta, hogy a tehetős országok aránytalanul keveset vállalnak magukra a menekültek befogadása és ellátása által okozott anyagi terhekből. „Miközben a világ menekültjeinek döntő többségét olyan fejlődő országok fogadják be, amelyek ezt a legkevésbé engedhetik meg maguknak, a világ jómódú, fejlett országai mind szigorúbb menekültügyi szabályokat állítanak fel. Mindannyiunk közös felelőssége, hogy akiknek valóban szükségük van nemzetközi védelemre, azok részesülhessenek is ebben” – hangoztatta. Szerinte többet kell tennie a világ 20-25 millió belső menekültje érdekében is, vagyis azokért, akik üldözés vagy fegyveres konfliktus elől menekülve hagyták el az otthonaikat, de nem lépték át saját országuk határait. Ezért jogilag nem tekinthetők menekülteknek. Az ilyen jogi kategóriák vajmi keveset jelentenek a saját hazájukban földönfutóvá lett embereknek, akik ugyanolyan gondokkal küzdenek, mint a jogi értelemben vett menekültek. Az ENSZ felhatalmazása alapján a Menekültügyi Főbiztosság a felelősségi körébe tartozó 17 millió személy között 4,4 millió belső menekültről is gondoskodik.
Szlovákia nem célország
Az év első három hónapjában 80 százalékkal kevesebben kértek menedékjogot Szlovákiában, mint a 2004-es év azonos időszakában. Az ENSZ szlovákiai menekültügyi főbiztosa szerint ennek egyik oka a határok szigorúbb ellenőrzése és a menekültek visszaküldése Ukrajnába. További ok a dublini szerződés második részének életbe lépése, amely szerint az Európai Unión belül valamenynyi menekültet visszatoloncolnak abba az országba, ahol először folyamodott ezért a státusért a hatóságokhoz. Az őrizetbe vett menekültek ezért nálunk inkább nem kérik ezt a jogot, hiszen nem itt kívánnak letelepedni, természetesen sokkal vonzóbbak számukra a nyugat-európai országok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.