Lopják a puncsos tálat

<p>Időnként az emberek jobb szimattal rendelkeznek, mint a nagy elemzői csoportokkal, háttérintézményekkel dolgozó minisztériumok.&nbsp;</p>

A hét elején a pénzügyi tárca lelkesen közölte, hogy Szlovákia gazdasága idén a vártnál jóval nagyobb ütemben nő, és a munkanélküliséget csökkentő, a béreket pedig emelő lendület a későbbiekben sem törik meg. A pompás hír közzétételekor természetesen Robert Fico is felbukkant, hiába, jólesik egy kis önfényezés.

A pénzügy tehát most észlelte, hogy Szlovákia újra felszálló ágra került, a polgárok viszont már jóval korábban megérezték, erről tanúskodnak az egészen elképesztő hitelfelvételi adatok. A jelzáloghitelek terén robbanásszerű a növekedés, immár havi szinten is képes a lakosság legalább 1 milliárd eurót felvenni, a bankok pedig szinte az emberek után dobják a 2 százalék alatti hitelt. Az alacsony kamat egyébként egyben történelmi mélypontot is jelent, gyakorlatilag már elértük az eurózóna átlagát.

Az áruhitelekkel is hasonló a helyzet, az 1 éves futamidejű kölcsönök kamata 6 százalék alá olvadt, az év első hét hónapjában közel 18 százalékkal több nem célirányos kölcsönt vettünk fel, mint tavaly ebben az időszakban. A jelzáloghitelek növekedését még magyarázhatjuk a lakásvásárlási kedv élénkülésével, a tényleg kedvező hitelnyújtási feltételekkel, de az áruhitelek már másról tanúskodnak – mégpedig a vásárlókedv izmosodásáról. Márpedig ez akkor következik be, amikor a lakosság megérzi a bizakodó hangulatot, pénztárcáján tapasztalja a bérek óvatos növekedését, a lehetőségek javulását.

A Szlovák Nemzeti Bank – a lelkesedést lehűtendő – jövőre szigorítani akarja a kölcsönnyújtás feltételeit. Azt tervezi, hogy az igénylő igazolt béréből a létminimum (napjainkban 198 euró) mellett a fizetés további 20 százalékát is tartalékolja az ügyfél, és csak az így fennmaradó összegből számítsák ki a havi törlesztőrészlet nagyságát. A jegybank ugyanis arra figyelmeztet, a kamatok bukórepülése nem tart a végtelenségig, gondolni kell a kölcsönfeltételek jövőbeni kedvezőtlen alakulására is – ez pedig csak tartalékképzéssel védhető ki. Ahogy az egyik jegybanki elnök aranyköpése tartja: a nemzeti bankoknak az a szerepük, hogy amikor a pénzintézeteknek jól megy, amikor az ügyfelek lelkesen adósodnak el, amikor a gazdaság szereplőit egyfajta mámor fogja el, nos, akkor a nagy vigasságban óvatosan el kell lopni a puncsos tálat, ki kell iszkolni a pezsgősüvegekkel. A Szlovák Nemzeti Bank most éppen ezt tervezi, hogy még mielőtt fülig eladósodnánk, hitel- és ingatlanlufik fúvódnának fel, nem túl fájó, ám mégis kijózanító korlátozásokat vezet be. Kiérlelt döntés, hiszen a 2008-ban kipattant világgazdasági válság óta megjegyezhettük, hogy a hitelmámor után nagyon sokáig tarthat a pénzügyi másnaposság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?