Lőjétek le a kormányfőt!

Prágai szenzáció: regényt írtak Stanislav Gross nevezetes botrányáról, amely az érintett politikai halálát jelentette. A Lőjétek le a miniszterelnököt! talán pénzügyi siker lehet, botrány egészen biztosan, irodalmi teljesítménynek azonban aligha minősíthető. Ám egy rossz regény is lehet tanulságos.

Szerzője állítólag Rostislav Rod egykori újságíró és mai üzletember, aki annak idején Gross nagybácsijának kölcsönadott kilencszázezer koronát, a rokon viszont ezzel a summával segítette unokaöccsét az előnyös és luxusigényekre valló lakásvételhez. Gross egészében is halovány védekezésének ez volt az egyik leggyengébb oldala, és nemhogy elhárította volna a gyanút a szociáldemokrácia ifjú vezéréről, hanem újabb veszedelmeket hozott rá: leleplezték neje gyanús üzleteit, végül távoznia kellett mint kormányfőnek. (Egyébként sem nagyon maradhatott volna, hiszen kormánya – a közvélemény megítélése szerint – alig vagy egyáltalán nem működött, utódjának, Jiří Paroubeknek pedig ugyancsak meg kellett küzdenie ahhoz, hogy a szocdemek újra hitelesek lehessenek...) A regény arról szól, hogy a kormányfő bukását olyan összeesküvők szervezték meg, akik között szudétanémetek, cseh lapok német tulajdonosai, valamint néppárti politikusok szerepelnek. A regény állítását megerősíti, már amennyiben ez hiteles tanúságként értelmezhető, Jana Bobošíková EP-képviselő, aki bővíti is a kört: szerinte ebben a bandában ostoba és lefizetett újságírók, valamint megvesztegetett rendőrök ugyancsak feltalálhatók. A prágai lapok – ismerve Rod kolléga tehetségének mértékét – feltételezik, az igazi szerző nem is ő, annyit pedig ő is elismert, hogy „amiként az elnöknek és Miloš Zemannak, neki szintén segítettek”, és a társszerző „a legnagyobb cseh regényíró” – viszont homályban hagyta, kit taksált ily magas rangra. A regényre nem érdemes több szót vesztegetni: egyszer még esetleg megtudhatjuk, hozott-e a konyhára annyit, hogy a haszon eléri a Grossnak kölcsönzött összeget, és az sem lesz mellékes, hogy nem jár-e úgy, mint Zeman, akinek ugyan beígérték a busás honoráriumot, de nem kapta meg. Rosszacska dolgozat ez a regénynek nevezett könyv, ám figyelemre méltó, hogy az állítólag az irodalomra nem igazán fogékony mai közegben a szerző és főként megbízói mégis bíztak az irodalom erejében.

Érdekesebb tehát a műfaj és az, hogy a cseheknél nem ez az első kísérlet olyan politikai regények írására, amelyek úgy dolgoznak fel aktuális botrányokat, hogy a művészi fikció segítségével a politikai történések valósabb értelmezését kísérlik meg. Nyilván azért, mert vannak olyan dolgok – és ezek a lehető legsötétebbek –, amelyeket nehéz bizonyítani bíróság előtt, noha igazak. Annak idején, 1927-ben Karel Čapek folyamodott ehhez a módszerhez: a Josef Holoušek botrányos ügye (magyarra Egy tisztes polgár meghurcoltatása címmel Mayer Judit fordította) klinikailag pontos leírása egy veszett sajtókampánynak, amelyet akkoriban a cseh nacionalista sajtó folytatott ellene, ám igazában Masaryk ellen. Čapek hiába keresett védelmet bírósági úton, helyreigazítási kérelmeit rendre elutasították, viszont a kisregényt mégsem lehetett perelni. Ez a múlt. Viszont az egyik legsikeresebb és legtehetségesebb cseh író, Michal Viewegh Václav Klaust „tüntette ki” figyelmével: regényt írt a polgári politikus szarkasztikus modoráról, a privatizálási folyamatról, a meg nem tartott ígéretek sokaságáról. Ez a pamflet ugyancsak figyelmet keltett, ámbár Klaus uralkodott magán, és inkább nem nyilatkozott. Čapek és Viewegh esetében igazi irodalommal találkozhatott az olvasó, akit ilyenformán akarva-akaratlan beavattak a politikai boszorkánykonyhák titkaiba. Az, amit politikai regénynek nevezek, az irodalom és az erkölcs ösztönös összefogása: védekezés a demagógia ellen, védekezés a politika mindenhatósága ellenében. Emlékezzünk: az úgynevezett szocreál minden lehetséges és lehetetlen eszközzel akarta az írókat politizálásra bírni. Például azokat a jobb sorsra érdemes szovjet írókat, akik Čapek kortársai voltak, s nem mindig tudtak ellenállni a hatalomnak, és ezzel tehetségüket áldozták fel egy fikció oltárán. Olykor önként, egy tévesztett célú önszuggeszció szomorú eredményét produkálva, máskor – az eredmény ugyanez lett – kényszer hatására. Ugyanakkor a politika nem tartható távol az irodalomtól, még akkor sem, ha sokszor a szélhámosok vadászterületévé válik a napi irodalmi élet.

Példák adódhatnak más irodalmakból is. Vlagyimir Vojnovics, az „orosz Švejk”, Ivan Csonkin közkatona megálmodója, néhány éve írt egy szatirikus regényt, Monumentális propaganda címmel, amelyben a jelcini kort ábrázolja, és megjósolja a putyini hatalmi módszereket. És miért kellene Moszkváig tekintenünk? Gondoljunk csak Esterházy Péter Javított kiadására, vagy vajon Grendel Lajos regénye, a Mátyás király New Hontban nem politikai regény, nem tartozik ebbe a sorba? „Rendszerek jönnek-mennek, de az emberek személyisége nem változik – nyilatkozta Grendel nemrég a 168 Órának. – Van valami masszívan mozdíthatatlan bennük, és ez a rémisztő. Aki például basáskodó, úrhatnám, egész életében olyan marad. A politika nyelvére ezt úgy fordítanám: antidemokratából nem lesz demokrata... A régi reflexek nem változnak.” Ha Vojnovics nyilatkozna regényéről, nagyjából ugyanígy fogalmazhatna. Szabó István mostanában újra magyar filmet forgat Móricz Zsigmond Rokonokja alapján. És Szabónak hinnünk kell: valóban nem a pártpolitikák szolgálatában készül ez a filmje sem, ugyanakkor politikai tett is lesz. Nemcsak magyar, hanem akár közép-európai groteszk is.

A Stanislav Grossról szóló úgynevezett regény a pillanatnak és a személyes érdeknek szól. A politika és a művészet igazi találkozása viszont elkerülhetetlen. Az alkotók – korábbi és ugyancsak nyomasztó élményeik hatására – úgy vélték: messzi kerülni kellene az ilyen randevúkat. Az élet azt mutatja: nem lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?