Prágai szenzáció: regényt írtak Stanislav Gross nevezetes botrányáról, amely az érintett politikai halálát jelentette. A Lőjétek le a miniszterelnököt! talán pénzügyi siker lehet, botrány egészen biztosan, irodalmi teljesítménynek azonban aligha minősíthető. Ám egy rossz regény is lehet tanulságos.
Lőjétek le a kormányfőt!
Érdekesebb tehát a műfaj és az, hogy a cseheknél nem ez az első kísérlet olyan politikai regények írására, amelyek úgy dolgoznak fel aktuális botrányokat, hogy a művészi fikció segítségével a politikai történések valósabb értelmezését kísérlik meg. Nyilván azért, mert vannak olyan dolgok – és ezek a lehető legsötétebbek –, amelyeket nehéz bizonyítani bíróság előtt, noha igazak. Annak idején, 1927-ben Karel Čapek folyamodott ehhez a módszerhez: a Josef Holoušek botrányos ügye (magyarra Egy tisztes polgár meghurcoltatása címmel Mayer Judit fordította) klinikailag pontos leírása egy veszett sajtókampánynak, amelyet akkoriban a cseh nacionalista sajtó folytatott ellene, ám igazában Masaryk ellen. Čapek hiába keresett védelmet bírósági úton, helyreigazítási kérelmeit rendre elutasították, viszont a kisregényt mégsem lehetett perelni. Ez a múlt. Viszont az egyik legsikeresebb és legtehetségesebb cseh író, Michal Viewegh Václav Klaust „tüntette ki” figyelmével: regényt írt a polgári politikus szarkasztikus modoráról, a privatizálási folyamatról, a meg nem tartott ígéretek sokaságáról. Ez a pamflet ugyancsak figyelmet keltett, ámbár Klaus uralkodott magán, és inkább nem nyilatkozott. Čapek és Viewegh esetében igazi irodalommal találkozhatott az olvasó, akit ilyenformán akarva-akaratlan beavattak a politikai boszorkánykonyhák titkaiba. Az, amit politikai regénynek nevezek, az irodalom és az erkölcs ösztönös összefogása: védekezés a demagógia ellen, védekezés a politika mindenhatósága ellenében. Emlékezzünk: az úgynevezett szocreál minden lehetséges és lehetetlen eszközzel akarta az írókat politizálásra bírni. Például azokat a jobb sorsra érdemes szovjet írókat, akik Čapek kortársai voltak, s nem mindig tudtak ellenállni a hatalomnak, és ezzel tehetségüket áldozták fel egy fikció oltárán. Olykor önként, egy tévesztett célú önszuggeszció szomorú eredményét produkálva, máskor – az eredmény ugyanez lett – kényszer hatására. Ugyanakkor a politika nem tartható távol az irodalomtól, még akkor sem, ha sokszor a szélhámosok vadászterületévé válik a napi irodalmi élet.
Példák adódhatnak más irodalmakból is. Vlagyimir Vojnovics, az „orosz Švejk”, Ivan Csonkin közkatona megálmodója, néhány éve írt egy szatirikus regényt, Monumentális propaganda címmel, amelyben a jelcini kort ábrázolja, és megjósolja a putyini hatalmi módszereket. És miért kellene Moszkváig tekintenünk? Gondoljunk csak Esterházy Péter Javított kiadására, vagy vajon Grendel Lajos regénye, a Mátyás király New Hontban nem politikai regény, nem tartozik ebbe a sorba? „Rendszerek jönnek-mennek, de az emberek személyisége nem változik – nyilatkozta Grendel nemrég a 168 Órának. – Van valami masszívan mozdíthatatlan bennük, és ez a rémisztő. Aki például basáskodó, úrhatnám, egész életében olyan marad. A politika nyelvére ezt úgy fordítanám: antidemokratából nem lesz demokrata... A régi reflexek nem változnak.” Ha Vojnovics nyilatkozna regényéről, nagyjából ugyanígy fogalmazhatna. Szabó István mostanában újra magyar filmet forgat Móricz Zsigmond Rokonokja alapján. És Szabónak hinnünk kell: valóban nem a pártpolitikák szolgálatában készül ez a filmje sem, ugyanakkor politikai tett is lesz. Nemcsak magyar, hanem akár közép-európai groteszk is.
A Stanislav Grossról szóló úgynevezett regény a pillanatnak és a személyes érdeknek szól. A politika és a művészet igazi találkozása viszont elkerülhetetlen. Az alkotók – korábbi és ugyancsak nyomasztó élményeik hatására – úgy vélték: messzi kerülni kellene az ilyen randevúkat. Az élet azt mutatja: nem lehet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.