<p><span style="font-size: 11.8181819915771px;">Végleg elhagyják Daniel Lipšic pártját a „liberálisok”, így csúfos véget ért ez a furcsa érdekházasság, amelybe az egyik fél hozta volna az ideológiát, a másik a parlamenti képviselőket.</span></p>
Lipšic és a libsik
Lipšicnek és pártjának, a Novának azért volt szüksége a négy képviselőre, hogy a parlamentben és a sajtóban is nagyobb teret kapjon, de kiderült, hogy a volt SaS-esek nem hajlandók belesimulni a konzervatív többségbe. Lišpicék azért nem engedtek több teret Kolláréknak, mert úgy vélték, pont ők húzzák vissza a pártot, miattuk nem özönlenek hozzájuk a konzervatív szavazók. Magyarán, a liberálisok miatt nem lehetett elég konzervatív a Nova. A kérdés csak az, hogy akkor minek álltak össze.Az talány, mihez kezd a négy volt SAS-es képviselő, sem weboldalukat, sem Facebook-oldalukat nem frissítették hónapok óta. Mi jár a fejükben? Az SaS-be valószínűleg már nincs viszsza út, vagy ha igen, mindkét fél csak nevetségessé tenné magát. Valószínűleg a politikai hullák csoportját fogják gyarapítani, és két éven belül végleg eltűnnek. Jozef Kollár a Facebbok-oldalán csak annyit írt, továbbra is a liberális szavazóikat képviselik a parlamentben, értük dolgoznak. Kérdés, mivel magyarázzák ezt a kitérőt a konzervatív Novához. Az SaS jövője sem túl rózsás, folyamatosan alulról nyaldossa a bejutási küszöböt, és nem valószínű, hogy képes megismételni 2010-es sikerét, amikor a semmiből több mint 12 százalékot szerzett. Az, hogy Richard Sulík inkább az Európai Parlamentet választotta, azt is jelentheti, hogy neki sincs túl nagy kedve idehaza harcolni pártjáért, inkább Brüsszelben hadakozik a vélt vagy valós ellenfelekkel. Más pártoknál is láttuk már, hogy a pártelnök vezeti az EP-listát, egyfajta húzóemberként, de azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy Sulík Brüsszelből és Strasbourgból fogja megmenteni az SaS-t. Szlovákiában mintegy 5–10 százaléknyi liberális szavazó mindenképpen van, érdemes volna értük harcolni, de az összes politikai tábor közül talán pont a liberálisokkal bántak a legmostohábban a pártok. Számtalan képviselte, vagy állította magáról, hogy képviseli az érdekeiket, de egy-két cikluson belül mind megszűntek, ide-oda beolvadtak, így a liberális szavazóknak szinte minden választáson új párt után kellett nézniük. Ilyen esetekben a szavazók kötődése sokkal gyengébb az adott párthoz, így a politikai hibákért gyorsabban jön a büntetés. Erről mesélhetne Pavol Rusko és az ANO, és maga az SaS is. Mindezek ellenére kíváncsiak leszünk, hogy a folyamatosan változó jobboldalon lesz-e valaki, aki újra a liberális szavazók felé fordul, mert mindegyik jobboldali párt örülne annak a pár százaléknak, amit hozhatnak. De nemcsak érdekből, hanem valódi, liberális értékrend alapján. Mert tudatosítani kell, hogy e tábor nélkül a jobboldal még egy ideig biztosan képtelen lesz legyőzni Ficóékat, ám a potenciális liberális szavazók nagy részének jelenleg egyetlen szlovák jobboldali párt sem felel meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.