A tegnapi lengyel lapok közül a Rzeczpospolita félhasábos tudósításban és külön kommentárban, a Gazeta Wyborcza pedig rövid írásban számolt be Mikuláš Dzurinda budapesti tárgyalásainak kudarcáról, illetve a kedvezménytörvény ügyében kialakult legújabb szlovák–magyar nézeteltérésről.
LENGYEL LAPOK
Andrzej Niewiadowski, a konzervatív Rzeczpospolita Budapesten is akkreditált pozsonyi tudósítója megállapítja, hogy a szlovák miniszterelnök hivatalos magyarországi látogatásának eredeti célja a két ország közötti jószomszédi kapcsolatok megerősítése lett volna, ehelyett azonban diplomáciai botrány kerekedett belőle. A két országban lezajlott parlamenti választások után mindkét kormány hozzálátott az előző ciklusból hátramaradt viták tisztázásához, a magyar fél pedig a jogszabály módosításához. Az elmúlt hónapban a szakértői bizottságok élénk konzultációt folytattak, az Európai Unió által is bírált magyarok pedig – így a tudósító – messzemenő engedményeket tettek. Úgy tűnt, hogy Dzurinda budapesti látogatása a megbékélési politika megkoronázása lesz. Nem így történt. A magyarigazolvány körül kialakult nézeteltérés az első nyílt konfliktus az új szlovák és magyar kormány között, egyúttal az első konfliktus magán a szlovák kormánykoalíción belül – kommentálta a lengyel tudósító. – Mindkettő a lehető legrosszabb időpontban következett be: nem sokkal azután, hogy Szlovákia meghívást kapott a NATO-ba, illetve amikor a visegrádi csoporton belül az EU-bővítés jelenlegi nehéz időszakában kölcsönös bizalomra lenne szükség. A magyar kedvezménytörvény körüli viták megszüntetése minden olyan politikus legsürgetőbb feladata kell legyen, aki felelősséget érez az egyesült Európa eszméje iránt – írta. A Gazeta Wyborcza szerzője, Tomasz Grabinski megemlítette, hogy a viszály magva a magyar iskolába járó gyermekek anyagi támogatása, melyet Dzurinda nemrég Varsóban etnikai alapú megkülönböztetésnek, a szlovák szuverenitás megsértésének minősített. A budapesti négyszemközti találkozón a magyar miniszterelnök azt javasolta, hogy ezt a támogatást kisebbségi szervezetek, ne pedig családok kapják. Dzurindának azonban ez is kevés volt, azt akarja, hogy a magyar fél mondjon le teljesen erről a támogatásról. Medgyessy Péter erre nem volt hajlandó – írta a szerző. A baloldali liberális napilap nem hivatalos értesülései szerint Szlovákia arra készül, hogy 100 százalékos adót vet ki erre a támogatási formára. A cikkíró idézte Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét, aki kevés esélyt lát a megegyezésre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.