Az biztos volt, hogy az elnökválasztás második fordulója után Lengyelország „hápogni” fog. Lengyel határon innen és túl Donald Tusk befutását várták. Ám „Kaczory” (lengyelül kacsa, a Kaczynski-ikrek beceneve) győzelme sokkal inkább a nemzetközi közvéleményt késztette hápogásra.
Lengyel kacsatánc
Az biztos volt, hogy az elnökválasztás második fordulója után Lengyelország „hápogni” fog. Lengyel határon innen és túl Donald Tusk befutását várták. Ám „Kaczory” (lengyelül kacsa, a Kaczynski-ikrek beceneve) győzelme sokkal inkább a nemzetközi közvéleményt késztette hápogásra. Bár nem volt ez nagy meglepetés Lengyelországban. Sokan érezték úgy Donald Tusknak, a liberális-konzervatív Polgári Platform favoritjának a két forduló közötti tízpontos előnye ellenére is, hogy a liberális-konzervatív vonal erőtlen a Kaczynski-ikrek szocialista jóléti programba csomagolt lengyel morális megújulás eszméjével szemben. A Jog és Igazságosság (PiS) párt a pár héttel ezelőtti parlamenti választásokon is az utolsó napokban hajrázta le a Polgári Platformot. Az alacsony részvétel mellett. Hasonlóan éreztem magam is, amikor egy hónapja Varsóban járva először pillantottam meg a „President Tusk” feliratú óriásplakátokat. Régen rossz, ha egy csökkenő támogatottsággal küszködő favorit előre próbál inni a medve bőrére. Tusk a rendszerváltás győzteseire építette választási stratégiáját, kimerítve ezzel a megszólítottak lehetséges körét már az első fordulóban, amelyet meg is nyert. Lech Kaczynskinek az ikertestvére, Jaroslaw által tervezett és levezényelt kampánya a hagyományos keresztény értékek hangsúlyozásával elsősorban a szegényebb, kevésbé képzett rétegeket volt képes megszólítani. Nekik szóltak a kommunisták közéletből történő eltávolítását szorgalmazó és a kérlelhetetlen korrupcióellenes ígéretek. A meglehetősen vad kampány ellenére a baloldali szavazók – Tusk egyetlen reménysége a második fordulóban – enerváltan nézték a teljes jobboldali fordulatot. Az alig ötvenszázalékos részvétel azt mutatja, hogy a Kaczynski fivérek sikeresen vágták el a Polgári Platform útját a baloldali szavazókhoz a jóléti állam szövegével, illetve azzal, hogy a gazdagok pártjaként állították be a liberálisokat. Az sem segített a szavazók számának növelésében Tusknak, hogy éppen ez a két párt hivatott koalícióra lépni a napokban. De mit várhatunk a jobboldali fordulattól? A nagy stratéga, Jaroslaw nem lesz kormányfő, a lengyel elnök mandátuma tradicionálisan a külpolitikára koncentrálódik, s a pártok között is csak a külpolitikában van egyetértés. Ott viszont nagy: az orosz–német tengely ellenében a lengyel–amerikai szövetséget fogják erősíteni. Igazi déja vut okoz megnézni a PiS programját. A befelé forduló, izolacionista párt a kormányzati jóléti programokat, a nagy családoknak adott adókedvezményeket hangsúlyozza, és halasztani, de inkább leállítani kívánja a nagy, állami kézben lévő gazdasági ágak privatizációját. Mint a Smer nálunk, a Fidesz Magyarországon vagy az ODS Csehországban. Vidám Visegrádnak nézünk elébe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.