Nemes gesztusra szánta el magát az egyik moszkvai vodkagyár, a Krisztall. A Jauza bal partján, az üzem előtt ezúttal a fogyasztóknak állítottak emlékművet. A szökőkút, amelyet A komszomolista lány könnye névre kereszteltek, egy szobrot öntöz: Venegyikt Jerofejev (1938–1990) íróét.
Különös moszkvai szobrok
Szaporodnak Moszkvában a szobrok. A közelmúltra emlékeztetnek a leginkább. Ahogyan Venegyikt Jerofejevé, de a mostanában avatott emlékművek alanyainak érdemei legalábbis vitathatóak. Például most kap szobrot Alekszej Koszigin (1904–1980), aki 1964-től haláláig a Szovjetunió miniszterelnöke volt. Karrierje Sztálin idején indult, és később – feljegyezték – hatalma csúcsán – Sztálin egykori dolgozószobáját használta. Nevéhez bizonyos értelmiségi illúziók fűződtek, mintha mérsékelt gazdasági reformok híve lett volna. Kétségtelen, hogy közvetlen főnökénél, Leonyid Brezsnyevnél racionálisabb elme volt, nem engedte, hogy személye köré kultuszt szervezzenek, a korrupció ellen is próbált tenni. Azonban a szovjet gazdaság katasztrófája, amely már az ő életében sem lehetett titok és végül a birodalom öszszeomlásához vezetett, félreérthetetlenül mutatja tevékenységének hatásfokát. Milyen illúziók fűződhetnek a nevéhez?
Még különösebb volt Gejdar Alijev (az új azeri, latin betűs ábécé szerint, amelyet – Kemal pasát tekintve példaképének – ő vezetett be: Heydar) személyisége. Nemrég halt meg: a moszkvai Baku étterem előtti szobrát az Azerbajdzsán Köztársaság ajándékozta Moszkvának, különös tekintettel arra, hogy a főhatalmat a hálás fiú birtokolja. Az idősebb Alijev ritka kártékony személyiség volt. Az 1923-ban született férfiú az államvédelmi hatóság (akkor NKVD-nek nevezték) tisztjeként kerülte el a háború idején a frontot. Aztán fokozatosan emelkedve a ranglétrán, eljutott egészen a hatóság (immár: KGB) bakui főnökének posztjára, innen az azerbajdzsán párt első titkárává lépett elő. Ekkor történt, hogy Brezsnyev látogatást tett a Kaszpi-tenger partján, és Alijev – ismerve a diktátor ékszergyűjtő hobbiját – egy különlegesen szép gyémántos gyűrűt nyújtott át „apró” figyelmességként. Alijev hamarosan már a szovjet miniszterelnök első helyettese Moszkvában, ez pedig példátlan karriernek számított egy nem orosz számára, Sztálin ideje óta ilyen kaukázusival elő nem fordulhatott. Gorbacsov idején gyorsan átlátta, hogy a peresztrojka semmi jót nem ígér számára, tehát átigazolt a Szovjetunió sírásóinak népes táborába. A bakui olaj birtokosaként rengeteg dolgot engedhetett meg magának. Például úgy froclizhatta Jelcint és Putyint, ahogy úri kedve tartotta. Az Egyesült Államok pedig – ugyancsak az olaj igazi „tulajdonosát” tisztelve személyében – elnézte, hogy dinasztiát alapított és a demokráciának nyoma sem található arrafelé, még kaukázusi mértékek szerint sem.
Az emlékművek voltaképpen egy társadalom szellemi állapotát jelzik roppant szemléletes módon. Akár parancsra emelt szobrokról van szó, akár – mint ezúttal – egyéni kezdeményezésekről. A birodalom bukásának idején többnyire szobrokat romboltak, ez már rendszerfüggetlen rossz szokás világszerte, a mostani emlékműállítások viszont a közösség tájékozódásáról szólhatnak. Nosztalgia Koszigin után? Az azerbajdzsán ajándék csak a fiúi szeretetet mutatja? Ezek a dolgok nem nagyon tudhatók. Tudható azonban, hogy egy nagyon nagy író végre elnyerte azt a helyet, amely művészi rangjához illő. Venegyikt Jerofejev, ha élne, persze, csodálkozna, ha elsétálna akár a Koszigin-, akár az Alijev-szobor előtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.