A Rákóczi utca a Vág-híd irányából - a város fő közlekedési "ütőere" (a szerző képarchívuma)
Az izsai letérőnél folyamatosan közlekedésmérnöki felmérések zajlanak, a Vág-híd felújításához pedig állítólag akár kínai tőke is érkezhet. A Pozsonyi útnál viszont nem valószínű, hogy a közeljövőben történik bármi is.
Akármelyik szlovákiai médiumról is beszélünk, a komáromi tudósítóik már hosszú ideje minden évben nagy mennyiségű cikket írnak meg a várost nyomasztó közlekedési problémákról. Ennek oka egyszerű: Komáromot már régen kinőtte a napjainkra jellemző gépjárműforgalom – a helyzetet pedig nehezítik a város adottságai. Többek között a Duna, a Vág, a Nádor-vonal erődrendszere, ill. a kisebb vízfolyások, csatornák sem könnyítik meg a közlekedési tervezést.
A legfőbb problémák gyakorlatilag a 63-as, kisebb részben pedig a 64-es elsőrendű utakra vonatkoznak. Mindkettő a Szlovák Közútkezelő Vállalathoz (SSC) tartozik, s emiatt csak ők nyúlhatnának hozzá a gondokat okozó szakaszokhoz is.
Nyugaton a helyzet változatlan
A Pozsonyi út és az Örsújfalu közti szakaszon bőven két kilométert is meghaladó kocsisorok alakulhatnak ki a reggeli és a délutáni csúcsidőszakban. Ez rendkívül kellemetlenné teszi a csallóközi Duna mentéről érkező sofőrök helyzetét, akik legfeljebb a Csallóközaranyos-Megyercs-Keszegfalva vonalon tehetnek egy nagyobb kerülőt, ha nagyon unják a várakozást.
A Komárom nyugati oldalát nyomasztó probléma felmerült egy őszi képviselő-testületi ülésen is, de ami ott elhangzott, ahhoz képest Keszegh Béla (független) polgármester személyesen lapunknak nyilatkozva sem tudott többet elmondani.
Mindenesetre kifejtette:
a Pozsonyi út esetében elsősorban egy rövidebb szakasz négysávúsítása van terítéken. Ez azt jelentené, hogy a Tesco előtti jelzőlámpáktól a többi bevásárlóközpontnál található körforgalomig történne meg egy sávbővítés.
Ez a mintegy bő 150 méterre kiterjedő útszélesítés természetesen nem jelentene teljes megoldást, de az így megnövelt úttest több gépjárművet tudna „elnyelni“.
Keszegh elmondta: a sávbővítésre vonatkozó tervek civil kezdeményezésre, egy környezetvédelmi mérnök által készültek el. Ő fogta ezeket a terveket, s elment velük az SSC-hez. „Csak most nem úgy néz ki, hogy ezen a vonalon szeretnének mozogni“ – tette hozzá lemondóan. A polgármester a komáromi elkerülőút kapcsán sem derűlátó, amelyet ha most elkezdenének megépíteni, akkor is egy 8-10 éves folyamat volna – ám semmi jele sincs annak, hogy belátható időn belül megindulna a folyamat.
Kifejezetten a Pozsonyi úti mizéria kapcsán megszólítottuk a SSC-t is, ám a közvállalat hosszú napokig tartó várakozás után sem válaszolt a kérdéseinkre.
Lapunkat eközben megkereste egy Pozsonyban élő mérnök. Hornig József az év elején több javaslatot is megfogalmazott a SSC, ill. a közlekedési minisztérium felé. Ötletei szerint a négysávúsítást tovább kéne folytatni Örsújfalu irányába, ami magába foglalná a vasúti felüljáró kiszélesítését és a Monostori hídra vezető körforgalom átalakítását is. Aktivitása leginkább azt jelzi: már nemcsak a helyi önkormányzatot és más hivatalos szerveket, de akár még a nem helyben élő állampolgárokat is nyomasztja a komáromi közelkedési mizéria.
Keleten jobb a helyzet
Komárom keleti oldalán sokkal aktívabb az SSC, és ezt próbálja ösztönözni a városháza is.
„Nem akarunk nagyon sok témát megnyitni. Ahol elmozdulás van, ott próbálunk lépni, s nem elkezdeni több mindent, hogy aztán újra ne legyen semmi“
– ismertette stratégiájuk lényegét Keszegh Béla.
Az izsai letérőnél tényleg zajlik a munka. Hogy mindez megtörtént, abban a polgármester szerint szerepe van a helyben élő Zuzana Matejičková (Smer) parlamenti képviselő lobbizásának is. Ám hogy más tisztviselőket is nyugtalanított már ez a neuralgikus pont, arra jó példa Branislav Becík (Hlas): ő beiktatása után, friss megyeelnökként tárgyalt az SSC-nél erről a témáról.
A izsai letérőnél egyrészt új számításokat és forgalomszámlálást kell végeznie a SSC-nek. Az eddig tervekhez képest pedig viszonylag új fejleménynek számít, hogy az érintett szakaszon egy magánberuházás létesítése miatt akár két körforgalmat is kiépíthetnének. Keszegh Béla ezt üdvözölné, mivel így szerinte lassulna a Komáromból ki- és beáramló forgalom, ill. a kisizsai letérő is tehermentesülne kicsit.
Mindent egybevéve azonban talán a Vág-híd jelenti a legsürgetőbb közlekedési problémát Komárom számára. Ha itt bármilyen komolyabb baj történne, s lezárnák a hidat, az szinte teljesen megbénítaná a várost. A hídszerkezet ugyan már évek óta aládúcolva áll, az állapota azonban továbbra is aggodalomra ad okot.
Keszegh tudomása szerint az SSC jelenleg különféle engedélyeket intéz, ill. a területrendezés terén próbál előrelépni. A híd felújítása kapcsán pedig hallani arról is, hogy a közútkezelő erre és más szlovákiai közúti hidak felújításához kínai tőkét vonna be.
Más megoldások kisebb és nagyobb mértékben
A komáromi önkormányzat emellett új útvonalakat is ajánl az egyes városrészek lakóinak – ezzel főleg a nyugati városrész, ill. a 63-as út tehermentesülhet kicsit. A Gadócon élő polgárok például az elsőrendű út helyett használhatják a II-es és VII-es lakótelepek közti, a Barátság utcán végigfutó „átkötést”. Itt nem is olyan régen kiszélesítették az utat, ill. annak végén körforgalmat létesítettek.
A polgármester elmondta, ezzel még nem fejezték be a környék rendezését, ugyanis azt tovább kell fejleszteni, s nemcsak az autósok, de a gyalogosok részére is.
A nagyobb képet tekintve pedig a városháza megszólította az illetékes magyarországi minisztériumokat. Azt szeretnék elérni ugyanis, hogy a magyar oldalon korlátozzák a Duna fölött áthaladó kamionforgalmat, mivel ha ezek a nehéz (és főleg lengyel illetőségű) tehergépjárművek nem járnának keresztül a két Komáromon, az jelentősen csökkenthetné az úthálózatra nehezedő nyomást.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.