Kövérség: több, mint látványbeli probléma

Magyarország lakosságának mintegy kétharmada kisebb vagy nagyobb mértékben túlsúlyos. Ez nemcsak esztétikai gondokat jelent.

Magyarország lakosságának mintegy kétharmada kisebb vagy nagyobb mértékben túlsúlyos. Ez nemcsak esztétikai gondokat jelent.

Az emberek jó része rendszeresen panaszkodik a külsejére, és ennek oka többnyire a látványban keresendő: ha megkérdezzük, miért zavarja a kövérség, legfőképp az a válasz érkezik, hogy azért, mert a kövér ember látványa nem szép. Pedig nemcsak esztétikai vonzata van ennek az egyre terjedő problémának, hanem egészségügyi is, amire viszont lényegesen kevesebben gondolnak. Sőt, ha fel is merülnek bizonyos nehézségek, kevesen hozzák azonnal összefüggésbe a felszedett plusz kilókkal.

Pedig a fokozott fáradtság, az elnehezedő végtagok, a nehéz légzés, valamint számos belső szervi probléma gyökere az elhízás. Az alattomos támadó tönkreteszi az érrendszert, ezáltal megterheli a szívet, a vér nehezebben jut el a gyomorba, májba, agyba, vagy a perifériás pontokra. A túlsúlyos emberek többsége jól ismeri azt a problémát, amikor az egész napos lótás-futás után a lábak sajognak a duzzanattól, amit a felgyülemlett víz okoz, miközben a láb vagy a kéz vége jéghideg, zsibbad és érzéketlen. Az erekben lerakódott zsír miatt eleve nehezebb keringést ugyanis ilyenkor még a szövetek között felhalmozódott zsírsejtek is akadályozzák.

Az elhízás további következménye a cukorbetegség, amely újabb betegségeket okoz, nem beszélve arról, hogy ez a kór egyfajta körforgást alakít ki: a hasnyálmirigy elégtelen működése következtében a szervezet hormonális folyamatai is megváltoznak, ami tovább fokozza a súlyproblémákat, ez viszont egyre nehezebbé teszi a szervezet számára a megfelelő inzulinfelvételt, így a súly- és a cukorprobléma egymást generálva okoz csaknem megoldhatatlan gondokat az elhízott beteg számára.

A túlsúly a lágyszervi gondokon túl mozgásszervi problémákat is okozhat. Mivel a csont- és izomrendszer bizonyos súlyarányokra van "kitalálva", a túlsúlyt nehezen tudja megtartani. Általános probléma az ízületi elváltozások sora, majd fokozatosan elgyengül a csontrendszer is, ami az egyre nehezedő mozgással együtt veszélyes balesetek forrása. A megoldás nem egyszerű, hisz minden túlsúlyos jól tudja, hogy minél nagyobb a zsírfelesleg, annál nehezebb bármiféle mozgást végezni, ráadásul a fizikai nehézségeken túl nem elhanyagolható szempont, hogy a túlsúlyos ember olyan gátlásokkal küzd, amit nehéz legyőzni.



Az ellenszer természetesen mindenképp a mozgás fokozatos bevezetése, akinek nem megy a futás, az a kezdeti időben sétáljon, később lehet egyre többféle mozgást végezni. Nagyon fontos szabály, hogy közben az étrendet is át kell alakítani, célszerű szakember segítségét igénybe venni ehhez, hogy a már meglévő egészségügyi problémák ne súlyosbodjanak, illetve ne alakuljanak ki olyan betegségek, amelyek a hiányos táplálkozás következményei. A diétát nem szabad összekeverni a koplalással, előbbi ugyanis a szervezetre pozitív hatással van, és a jó diéta nem kínszenvedés, a koplalás ezzel szemben nemhogy pozitív hatásokkal nem jár, de az átmeneti táplálékmegvonás után a szervezet fokozottabb tartalékolásba kezd, újabb kilókkal növelve a már meglévőket.

Ha pedig az első kilók lementek, bátran lehet fokozni az egészséges életmódra történő átállást, nehéz elhatározni magunkat, és még nehezebb kellő kitartással végigcsinálni, de higgyék el, megéri! Aki pedig még nem küzd súlyproblémákkal, vagy legalábbis minimális felesleggel rendelkezik, annak itt az ideje, hogy probléma-megelőzésre fordítsák a figyelmet és még mielőtt kialakulna a baj, figyeljen oda arra, mit eszik és hogyan mozog!

Az ideális testsúlyt az úgynevezett testtömeg-index segítségével lehet kiszámolni. A módszer lényege, hogy a testsúlyt elosztjuk a magasság centiméterben megadott négyzetével. Ha tehát valaki 160 centi magas és 60 kg, akkor a képlet a következők szerint alakul: 60/(160*160)=23. Ha a végeredmény 18 alatt van, kóros soványságról, 18-20 közötti érték esetén soványságról beszélhetünk. A normális testsúly 20-25 közötti értéket ad ki, ha tehát valakinek ezen a tartományon belül van a testtömeg-indexe, nincs oka panaszra. 25-30-as értéknél túlsúlyos illetőről van szó, 30-35 között már elhízásról beszélünk, és akinek ennél is magasabb érték jött ki, az már a kórosan elhízottak kategóriájába tartozik.



Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?