Kizáró(lag) magyarok?

<p>Az ukrajnai Kárpátalján napjainkban mintegy 150 000 ember anyanyelve a magyar. Ez a népesség alapvetően fogyóban és elöregedőben van, azonban akad egy olyan alcsoportja, melyre a fiatalok túlsúlya és a létszám növekedése jellemző. A magyar anyanyelvű romákról van szó, akiknek a számát a kutatók mintegy 15 000 főre teszik.</p>

Kárpátalja egyes nagy létszámú magyar tannyelvű iskoláiban a REGIO folyóiratban idén megjelent tanulmány szerint már évek óta bevett gyakorlat roma „fantomtanulók” szerepeltetése az osztálykönyvben. Az ő folyamatos igazolatlan hiányzásuk kimondatlan megegyezésen alapul: a roma diákok nem járnak be, a gádzsók pedig ennek csendben örülnek. Egészen más a helyzet azokban a kis falusi iskolákban, melyek léte már évek óta éppen a magyar nyelvű roma diákoknak köszönhető. A csökkenő létszámú magyarság egyre kevesebb településen képes összedobni az alapiskolai osztályok indításához szükséges öt(!) főt, ezért – szigorúan praktikus okokból – a romák iskolai integrációjához folyamodnak. Napjainkra már a nagyobb iskoláknak is szükségük van a roma tanulókra a létszám emelésének érdekében.

A roma gyerekek egyre növekvő aránya a magyar iskolákban (jelenleg 17% környékén lehet) a felmérések szerint nem arat osztatlan sikert. Egy kutatás tanúsága szerint a magyar szülők egy része úgy érzi, ez magában hordozza az oktatás színvonalának csökkenését, ezért sokuk számára vonzóbb alternatíva az ukrán nyelvű iskola.

Ez a dolog különösen azért aktuális, mert idén népszámlálást tartanak Szlovákiában, és az itt élő mintegy 70-80 000 magyar anyanyelvű roma által követett stratégia egyáltalán nem lesz mindegy azzal kapcsolatban, meglesz-e a mitikus félmillió, sőt, hogy a magyar marad-e a legnagyobb szlovákiai kisebbség, legalábbis papíron. A 2001-es népszámláláson alig több mint 10 000 megkérdezett vallotta be, hogy magyar és roma egyszerre, azaz csak minden nyolcadik. A magyar romák Szlovákiában kettős kisebbségben vannak: sokan közülük vélhetően magyarnak vallották magukat, asszimilációjuk okán és/vagy taktikai okokból, megint mások pedig a szlovák önbevallást választották. Példának okáért a Gecse Annamária terepmunkája szerint mintegy 85%-ban magyar romák, maradék részben magyarok által lakott rimaszombati járásbeli Baraca lakói 2001-ben 85%-ban magyarnak, 10%-ban romának és 4%-ban szlováknak vallották magukat.

De vajon sorsközösséget vállal-e a szlovákiai magyarság a tőle egyre mélyebb szociális, demográfiai és kulturális szakadékkal elválasztott „saját” cigányaival, vagy pedig csak az új népszámlálási statisztikák átböngészésekor és a magyar–roma arány összehasonlításakor fog hálát érezni a magukat magyarnak valló romákkal kapcsolatban? Az itteni magyar elit számos tagjának stratégiája, hogy minden fórumon, minden kérdésre népnemzeti érzelmű válaszokkal tömíti el a kommunikációs csatornákat. Meglátjuk, erre a kihívásra, mely valóban nemzetpolitikai, ki mer majd őszinte és egyben hatékony választ adni e megmondóemberek közül.

Ravasz Ábel; szerző a Publicus Slovensko vezető elemzője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?