Megesik, hogy egészen távoli országokban zajló eseményekről is ezek hazai párhuzama jut az eszünkbe. Itt van például az olasz miniszterelnök végül is happy enddel végződő bűnügye. Happy end – Berlusconi számára...
Kinek jár sztárügyvéd?
Berlusconi próbálta volna azt a pert megnyerni egy olyan ügyvéd által képviselve, akit szegénységi bizonyítvány alapján rendelt ki a hatóság! Másrészt: elképzelhető-e olyan munkajogi per, amelyet egy munkanélküli elveszít, ha ügyét valami csoda folytán olyan jogász képviseli, aki az olasz kormányfő ügyvédjének lehetőségeivel rendelkezik?
A fenti feltételezések, persze, nem életszerűek. Arra viszont alkalmasak, hogy – múltbéli példákra is hivatkozva – megalapozottan feltételezzük: a vagyontalansági alapon ingyenessé teendő jogsegély-szolgálati rendszer könnyen hozzájárulhat az igazságszolgáltatás vagyontalanokat érintő részének parodisztikussá tételéhez. Nem olyan korban élünk, hogy az ügyvédi karnak ne ez lenne az első számú gondolattársítása: olcsó húsnak híg a leve. Más szóval: egyetlen pereskedő nincstelen se számítson arra, hogy kirendelt ügyvédje majd kezét-lábát törve igyekszik ellátni teendőit. Feltéve, persze, hogy összehasonlíthatatlan lesz a módosak és a nincstelenek képviselete után járó tiszteletdíj. Ha viszont a kettő közötti különbség még egy szőrös szívű ügyvéd számára is elviselhető lesz, a szegények jogsegélyezése talán nem lesz egészen méltatlan színvonalú. Családunk évtizedekig ereklyeként őrizte Vladimír Clementis, a később kivégzett politikus cetlire írt kurta tanácsát, amely szerint valami aratósztrájkügyben perbe fogott családtagjaink ne szegénységi bizonyítvány alapján igényeljenek ügyvédet. „A védelmet magam vállalom” – írta a tragikus sorsú baloldali értelmiségi. Sztárügyvéd létére valóban vállalta, és a perbe fogottakat a bíróság felmentette. Rokonaim halálukig emlegették, hogyan vélekedett Clementis a kirendelt ügyvédekről: „Olyan tyúkper még nem volt, amelyet kirendelt ügyvéd megnyert volna.”
Nem kell Olaszországba utazni, hogy az ember meggyőződjék róla, az igazságszolgáltatásban a vagyoni helyzet mennyire illuzórikussá teheti a törvény előtti egyenlőség alkotmányos elvének érvényesülését. Itáliában a kereszténydemokrácia uralma a II. világháborút követő negyven évben teljesen elrothasztotta a közállapotokat. A szó szoros értelmében „megágyaztak” Berlusconinak és a hozzá hasonlóknak. Szlovákiában a politikusok 15 év alatt sok mindent elkövettek, hogy a törvény előtti egyenlőség nálunk is illuzórikussá váljék. A „szegények ügyvédje” intézmény újbóli meghonosításának módja majd sok mindent elárul arról, hogy az olasz példát követjük-e, vagy a svédekét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.