Ki fog gyógyítani?

Rudolf Zajac egészségügyi miniszter nem sokat foglalkozik azzal, hogy Szlovákia uniós csatlakozása után ki gyógyít majd a kórházakban. Pedig tudnia kellene a jóléti országok orvoshiányáról, sőt arról is, hogy több külföldi ügynökség már kis hazánkban is megkezdte a szakembertoborzást.

Rudolf Zajac egészségügyi miniszter nem sokat foglalkozik azzal, hogy Szlovákia uniós csatlakozása után ki gyógyít majd a kórházakban. Pedig tudnia kellene a jóléti országok orvoshiányáról, sőt arról is, hogy több külföldi ügynökség már kis hazánkban is megkezdte a szakembertoborzást. Bár a tárcavezető azzal nyugtatja magát(?), a közvéleményt(?), nincs mitől tartani, hiszen minden ország szigorúan szabályozza munkaerőpiacát, tisztában kellene lennie azzal: a korlátozások az egészségügyi dolgozókra nem vonatkoznak. Sántít az olyasfajta érvelése is, miszerint az orvosok hiányos nyelvi felkészültsége miatt sem kell tartani a tömeges elvándorlástól. A szaktársulások félreverik a harangokat: ha az eladósodott és hiányt termelő ágazat továbbra sem foglalkozik munkájuk tényleges árának megszabásával, az ország határain túl boldogulnak majd.

A lehetőségek adottak, Németországban 14 ezer orvosi állás vár betöltésre, Szlovénia több száz státussal és 2500 eurós fizetéssel csalogatja a fehérköpenyeseket. – Meglepő, hogy a miniszter marasztalás helyett lekezelő modorban nyilatkozik nyelvi felkészületlenségünkről. A fiatalok többsége jól beszél angolul, a középkorúak, akik a németet bírták jobban, a rendszerváltás után szintén nekiveselkedtek az angolnak. Tudatosítottuk, hogy a szakmai konferenciákon létszükséglet a nyelvtudás – mondott véleményt egy hamarosan Csehországban munkát vállaló szakorvos. – A cseh piac nyitott, a déli járásokban élők előtt ott a magyarországi érvényesülés, összehasonlíthatatlanul jobb anyagi körülmények mellett – hangsúlyozta dr. Pásztor László, a Magánorvosok Társulásának elnöke. Az ún. agyelszívás veszélye azért reális, mert Németországban szabályozták a túlórák számát, Angliában pedig azért van kereslet az európai orvosok iránt, mert a zömmel indiai gyógyászok nem hagyományos kezelési módszereit a britek nem fogadják el. Köztudott az is, hogy egyes országokban nem jelent akadályt a hiányos nyelvismeret sem, a közvetítő ügynökségek sebészeknek, altatóorvosoknak kínálnak érvényesülési lehetőségeket. Több neves szakorvos véleménye szerint a távozó hazai orvosok helye nem marad sokáig betöltetlenül. Ugyanis keletről már most nagy az érdeklődés, ugrásra készen várnak főleg az ukrán és az orosz orvosok. Mert számukra a tízezer koronás havi bér is magasnak tűnik. Félő, hogy a tárca ezzel számol.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?