Kétségtelenül kétséges

<p>Dönthet bárhogy Andrej Kiska államfő, mindenképpen feldühíti azokat, akik épp az ellenkezőjét várják tőle, mint amit tesz. Hiába is kívánná, lehetetlen, hogy mindig mindenki elégedett legyen vele. De szerencsére az államfőnek nem is az a feladata, hogy mindenki szeresse, hanem az, hogy az alkotmány szerint járjon el.</p>

A Szövetség a családért leadta a petíciós íveket az elnöki irodában és azt várja Kiskától, hogy habozás nélkül írja ki a házassággal, az örökbefogadással, a regisztrált partnerséggel és a gyerekek szexuális nevelésével kapcsolatos népszavazást. A szövetség szóvivője, Anton Chromík szerint Kiska erre még elnökjelöltként ígéretet tett az embereknek. Chromík vélekedése szerint az államfő egyszerűen nem tagadhatja meg egy népszavazás kiírását, és az is szokatlan lenne, ha kikérné az Alkotmánybíróság véleményét arról, hogy az alkotmány szerint ilyen kérdésekben lehet-e népszavazást tartani. Mások meg azt várják el Kiskától, hogy a nyilvánvalóan alkotmánysértő kérdések miatt habozás nélkül utasítsa el a népszavazás kiírását, anélkül, hogy kikérné az Alkotmánybíróság véleményét, hiszen alapjogokról nem lehet népszavazást tartani. Kiska egyik csoport elvárásainak sem felelhet meg, ha az alkotmányos keretek között akar eljárni. Nem dönthet egyedül a népszavazás kiírásáról és nem is utasíthatja el azt.

Az alkotmányjogászok véleménye is megoszlik a négy kérdéssel kapcsolatban. Nem tudnak dűlőre jutni abban, hogy mind a négy alkotmánysértő-e (mint ahogy Eduard Bárány állítja), vagy „csupán” három biztosan az (mint ahogy Lucia Verdisová állítja). De azt valamennyi eddig megszólaló alkotmányjogász minden kétség nélkül vallja, hogy kétséges a kérdések összeegyeztethetősége az alkotmánnyal. Ilyen kétséges helyzetben az államfőnek nincs választási lehetősége, ha az alaptörvény szellemében akar eljárni.

A 22 évvel ezelőtt elfogadott alkotmány kényes helyzet elé állította a köztársasági elnököt: ilyen helyzetekben neki kellett eldöntenie, hogy egy-egy kérdés alkotmánysértő-e. Holott ezt csak az Alkotmánybíróság mondhatja ki. Éppen azért módosították 2001-ben az alkotmányt, és az elnöknek már nem kell olyan kérdésekben döntenie, amiben nem neki kell döntenie. Az Alkotmánybírósághoz fordulhat, hogy az állapítsa meg, kiírható-e a népszavazás. S ez nem csupán egy lehetőség, hanem a kötelessége, amikor alapjogokat feszegető kérdések kerülnének terítékre.

Az államfő önkényesen járna el, ha ilyen vitatott kérdésekben csupán a saját belátása szerint döntene a népszavazás kiírásáról vagy annak elutasításáról. S bár az ilyen önkényes eljárásoknak szép hagyományai vannak Szlovákiában, éppen itt az ideje véget vetni nekik.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?