A miniszterelnök, Robert Fico (Smer) és több tárcavezetője ismét Ungvárra látogatott, ahol a szlovák és az ukrán kormány újabb közös ülést tartott. Fico hangneme ezúttal jóval barátibb és békülékenyebb volt, mint legutóbbi ungvári vizitje alkalmával.
Szlovákia feltételek nélkül támogatja Ukrajna EU-csatlakozását
A szlovák kormányfő, Robert Fico és az ukrán miniszterelnök, Denisz Smihal idén már harmadszor találkoztak. Ez első egyeztetés, amelyre januárban került sor Ungvár közelében, igencsak feszült hangulatban telt, mivel Fico röviddel a találkozó előtt úgy nyilatkozott, hogy „Kijevben nincs háború”. Ezt a tanácskozást márciusban egy eredményesebb közös kormányülés követte, amely Nagymihályban zajlott. Korábbi retorikájától eltérően harmadik nekifutásra már Robert Fico is azt hangsúlyozta, úgy érzi, „működik a kémia” közte és az ukrán miniszterelnök, Denisz Smihal között. Sőt, Fico egyenesen „barátainak” nevezte az ukrán kabinet tagjait a két kormány újabb közös ülése előtt.
Mérsékelt hangnem
Bár Robert Fico a januári találkozó előtt még úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna nem független, szuverén állam, a második ungvári találkozó alkalmával már igyekezett rámutatni, hogy „tiszteletben kell tartani Ukrajna területi egységét”. Egyúttal elismerte, úgy véli, hogy „nem létezik olyan katonai megoldás, amellyel mindkét fél elégedett lenne”. Ennek ellenére a szlovák kormányfő egyértelműen kimondta,
Szlovákia feltétel nélkül támogatja Ukrajna EU-csatlakozását.
Fico azonban közel sem ilyen ennyire engedékeny az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez való csatlakozás kérdésében. A kormányfő szerint Ukrajna NATO-tagsága hatalmas veszélyt jelentene, így ezeket a törekvéseket a továbbiakban is blokkolni fogja.
Az ukrán miniszterelnök, Denisz Smihal a tárgyalást megelőzően pozitívan értékelte, hogy a szlovák kormány jóváhagyta az ukrajnai újjáépítési programban való részvétel kerettervét.
Ez a párbeszéd egy hatékony formája
– értékelte a közös kormányüléseket Smihal.
Újabb egyeztetés jön
Az együttműködés ezen formája pedig annyira gyümölcsözőnek bizonyult, hogy Robert Fico ismét meghívta Szlovákiába ukrán partnereit. A következő találkozóra a jövő év elején kerülhet sor.
Fico az ukrán kollégájával közös sajtótájékoztatóján arra is kitért, ha egy nagyobb békecsúcs előtt kisebb egyeztetésekre is sor kerülne, Szlovákia sem időt, sem energiát nem sajnál majd arra áldozni, hogy egy ilyen summit minél sikeresebb legyen.
Robert Fico egyik nem titkolt célja az volt, hogy az energiabiztonság terén is engedményeket érjen el. Az ukrán miniszterelnök azonban a megbeszélést követően Telegram oldalán azt írta, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg a megállapodást, amely azt biztosította, hogy az orosz gáz eljusson Európába. Denisz Smihal azzal indokolta a döntést, hogy Ukrajna stratégiai célja megfosztani Oroszországot a nyersanyagok értékesítéséből származó bevételtől.
A közös kormányülés után az ukrán és a szlovák miniszterek több memorandumot is aláírtak. Ezek egy része az oktatásügyet érinti, amely céljai között szerepel az ukrajnai diákok és tanárok támogatása is. Az agrártárcák vezetői pedig Ukrajna uniós integrációja kapcsán kívánnak szorosabban együttműködni.
Lőszereket Ukrajnának!
A kormányfő látogatásával egy időben arról is hírek érkeztek, hogy eljuttatták Ukrajnába azokat a lőszereket, amelyek beszerzéséhez a szlovákiai lakosok is hozzájárultak. Tavasszal több tízezer adományozó alig egy hónap alatt közel négy millió euróval támogatta a „Muníció Ukrajnának - ha a kormány nem ad, majd küldünk mi” elnevezést viselő civil kezdeményezést. Az ország történetének egyik legsikeresebb adománygyűjtése azután indult el, hogy Robert Fico kormánya nem csatlakozott a Csehország által szorgalmazott összefogáshoz, amely keretében húsz ország igyekezett katonai segítséget nyújtani keleti szomszédunknak.
Fellendülőben a fegyveripar
Bár Robert Fico a parlamenti választásokat megelőzően azt hangsúlyozta, ha „a Smer alakít kormányt, nem küldünk több fegyvert és lőszert Ukrajnába”, vonakodása ellenére kabinetje már több mint százmillió euró értékben küldött fegyvereket Ukrajnába. Fico ezt a kettősséget azzal magyarázza, hogy a korábbi gyakorlattól eltérően a kormánya nem a szlovákiai raktárakból, hanem kereskedelmi alapon szállít fegyvert Ukrajnába. A miniszterelnök egyúttal támogatásáról biztosította a védelmi minisztert, Robert Kaliňákot, aki szerinte a hazai fegyvergyártás újraélesztésén dolgozik. „Ha mi nem gyártjuk le, majd mások megteszik” – tette hozzá a miniszterelnök, ezzel reagálva Kaliňák bejelentésére, aki pénteken tárta a nagyközönség elé egy félig állami tulajdonban lévő gyár építésének tervét, amely nagy kaliberű lőszerek lőportölteteinek előállítására specializálódik. A 350 millió euró értékű beruházás kulcsfontosságú a hazai fegyveripar számára, mivel biztosítja, hogy Szlovákia teljesen önellátóvá váljon a fegyvergyártás területén. A jövőben így nem kell majd a külföldi partnerekre támaszkodni a lőportöltetek beszerzésében. Nem véletlen tehát, hogy a szakértők arra figyelmeztetnek, az ország újkori történelmében még nem volt példa ekkora invesztícióra ebben az ágazatban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.