Kerületi csiki-csuki – nem lehetnek illúzióink

<p>A megyerendszer átalakításának felvetése a kormányzópárt értelmesebb ötletei közé tartozik &ndash; de ne örüljünk korán. Ha lesz valamilyen változás, azzal a felvidéki magyarság szinte biztosan nem jár jól.</p>

Sajnos rosszak a tapasztalataink. Az eddigi legjobb területi beosztásnak talán az 1922-es átrendezést mondhatnák, de csak azért, mert járási szinten akkor még nem volt fő cél a magyar vidék feldarabolása. 1960 óta azonban ez az elv érvényesül a járások esetében is. Ami a jelenlegi felosztást illeti, a legkiábrándítóbb az, hogy magyar részvétellel, azaz a Magyar Koalíció Pártja kormánytagsága idején valósult meg. Naivitás lenne tehát azt várni, hogy majd valamikor számunkra megfelelőbb megyehatárokat húznak. Nagyon kevesen elégedettek a 2001-es területi reformmal. Az egyetlen érv a módosítása ellen legfeljebb az, hogy az emberek már megszokták. De erre se lehet mérget venni. Átalakításához a Smernek megvan a többsége, de Fico kijelentése alapján mégsem fognak hozzá. Tizenkét évvel ezelőtt nagy luxus volt a háromszintű közigazgatás kialakítása. Szlovákia méretét tekintve a „nagy” megyéket és a járásokat-körzeteket egy szintre kellett volna hozni, és a legnagyobb önállóságot a településeknek kellett volna biztosítani. Mint tudjuk, a „történelmi” megyék sokkal inkább politikai okok miatt nem jöttek létre, mintsem racionális megfontolás alapján. Amit tenni lehet, új tartalommal feltölteni, vagyis decentralizálni a rendszert. A magyar, de a többi jobboldali pártok is ezt szeretnék. A közigazgatási határok újraszabásának van egy fontos oka. Az unió által preferált területi egységek, az úgynevezett NUTS II régiók, amelyek megközelítőleg azonos méretű, gazdasági erejű, országon belüli közigazgatási egységeket jelentenek. Ezek azok a régiók, amelyek bekerülnek az uniós statisztikákba, és gazdasági fejlettségük alapján jogosultak a támogatásokra. Nos, a korábbi kerületek, illetve most két „nagy” megye jelent egy ilyen NUTS II régiót. Ezt a szempontot 2001-ben nem vették figyelembe, noha akkor már tudták, előbb-utóbb uniós tagok leszünk. Mivel a „Pozsony, Nyugat, Közép, Kelet” beosztásnak úgymond hagyományai vannak, talán mégis vissza lehet térni hozzá. Mindezek mellett azonban a hatásköri kérdések rendezése továbbra is a bajok forrása lenne. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?