<p>Nem csitul a botrány Viliam Čislák egészségügyi miniszter körül, bár nem is az ő személye a legfontosabb az egyre botrányosabban kinéző egészségügyi rendszerben. </p>
Keresztapák és pártkatonák
A Smer eddigi kormányaiban is csak bábok voltak az egészségügyi miniszterek, ezért sem okozott különösebb problémát Zuzana Zvolenská leváltása. A smeres szakminiszterek általában azzal tűntek ki, hogy nem tűntek ki semmivel. Nem volt komolyabb elképzelésük az egészségügyről, nem volt reform. Ki emlékszik már a 2012 nyarán meghirdetett „reformelképzelésre”, amely beszántotta volna a magánbiztosítókat a közös állami biztosítóba. Ez az elképzelés sem koncepcionális terven alapult, csak a „rossz” magánbiztosítók megbüntetését szolgálta volna, de feltehetően már 2012 nyarán sem gondolták komolyan. A miniszterek egyébként nem is tehetnek semmit, hiszen nem ők irányítanak. Már az első Fico-kormány idején is köztudott volt, hogy az egészségügy erős embere Pavol Paška, a miniszter csak az ő meghosszabbított keze. Ha nyugalom van a rendszerben, akkor szépen be lehet rendezkedni. Ki lehet nevezni a megfelelő helyekre a megbízható pártkatonákat, Paška embereit. A napokban a sajtóban megjelent, az egészségügyet átszövő kapcsolati hálókból az látszik, hogy a háttérből Paška, vagyis a „kassai klán” irányít. Ugyan egyes hírek szerint Paška hatalma csökkenőben, de helyére egyik „neveltje”, az ugyancsak kassai Richard Raši lépett. Nincs olyan kapcsolati ábra, ahol ez a két ember ne jelenne meg. A minisztérium mellett az ő embereik vezetik az Egészségügyi Felügyeleti Hivatalt és természetesen a piac kétharmadát ellenőrző állami Általános Egészségbiztosítót. Vagyis az ő kezükben van az irányítás (minisztérium), a megrendelések (egészségbiztosító), és az ellenőrzés (felügyeleti hivatal). A kör bezárult. Az intézmények vezetői csak súlytalan végrehajtó figurák, ha valamilyen botrányban „elhasználódnak”, nyugodtan lecserélhetők. Ha a Smer számára már vállalhatatlan lesz Čislák, akkor ő is mehet, csak egy feláldozható katona. Az egészségügyben mutatkozik meg a legjobban a Smer és a mögötte álló gazdasági lobbi egyre terjeszkedő hatalmának sötét oldala. Ha ők a megrendelők, a jóváhagyók, és még ők is ellenőriznek, akkor csak nagy ritkán pattanhat ki botrány, s a háttérben nyugodtan lehet „vállalkozni”, kockázat nélkül, busás haszonnal. Ha a választások után sikerül kilökni a Smert a hatalomból, az új kormánynak az állami biztosítóval kell kezdenie az átalakítást. Nincs ugyanis még egy olyan ágazat, ahol a piac kétharmada egy kézben összpontosul. Mérlegelni kellene a biztosító feldarabolását, részleges vagy teljes privatizációját. Újra kellene kezdeni a nagy állami kórházak részvénytársasággá alakítását is, ami szintén korlátozó hatással lehetne a korrupcióra. És függetlenné kell tenni a felügyeleti hivatalt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.