Brüsszeli kínai kémet fogtak a németek. Az elhárítás egyszerre rohamozta meg Gerhard Sabathil ingatlanjait, és őrizetbe vette a korábban fényes karriert befutott uniós tisztviselőt.
Kémparadicsom
Emberemlékezet eddig nem jegyzett fel olyan uniós diplomatát, akit kémkedés miatt elkaptak volna, ilyen látványosan. Sabathil harminc évig az Európai Bizottságnak dolgozott, majd karrierje végén az Európai Külügyi Szolgálatnak, aztán amikor távozott a közszolgálatból, egyből lobbistának állt. A beszámolók szerint a lobbiirodában további informátorokat igyekezett beszervezni Pekingnek.
Az ügyben érdekes szál lesz, hogy oknyomozó riportok szerint Sabathil nemcsak német, hanem magyar állampolgársággal is rendelkezik.
Hogy mely cégeket képviselhette Magyarországról a feltehetőleg kompromittált lobbista időszaka alatt, még okozhat fejfájást Budapesten.
Egyébként sem tipikus dolog, hogy diplomaták hirtelen több állampolgársággal rendelkezhetnek...
A további következtetések közé tartozik, hogy milyen hihetetlenül gyenge a kémelhárítás Brüsszelben. Az EUobserver brüsszeli lap által közölt statisztika szerint legalább 250 kínai és 200 orosz kém aktív az Európai Unió fővárosában, miközben a külügyi szolgálatot csak a tagállamok által beküldött maroknyi elhárítótiszt védi.
A belga elhárítás sem erősebb, pár tucatnyi ember dolgozik az orosz–kínai vonalon, és nem csak az uniós intézményekre kell fókuszálniuk.
Ennek fényében nem csoda, hogy sikeres beszervezések történnek Brüsszelben: rengeteg kiváló fedőállás, könnyebb pénzmozgatási jogcímek, a nemzetközi tömegben el lehet vegyülni, és egyszerűbb hozzáférést szerezni a döntéshozókhoz.
Tulajdonképpen tényleg kémparadicsom a város, az elhárítóknak pedig rémálom.
Ugyanakkor életbevágóan fontos és közös uniós érdek lenne, hogy az elhárítás erősítést kapjon. Hátha ez az ügy fordulópont lesz.
Amire még szintén nem tudjuk a pontos választ, hogy a németek vajon miért léptek: üzenet Pekingnek, hogy kicsit visszafogottabban; amerikai nyomásra; vagy esetleg általában a brüsszeli viszonyokat kívánták ezzel feltárni.
Nagyon izgalmas történet, és éppen akkor, amikor az Egyesült Államok bezárja a legrégebbi Konfuciusz Intézetét. És emellett számos más összehangolt intézkedés történik a kínai befolyás visszaszorítására – Nyugaton.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.