Plakátharc a városért
Plakátrögzítő szegecsekkel tönkretett kerítések, utcára szórt felhasználatlan névjegykártyák és szórólapok jelzik Gyergyószentmiklóson, hogy továbbra is kampány van, és az elmúlt napokban plakátháború dúlt a második fordulóba jutott két magyar polgármesterjelölt, az RMDSZ-es W
KÁRPÁT-MEDENCEI KITEKINTŐ
Plakátrögzítő szegecsekkel tönkretett kerítések, utcára szórt felhasználatlan névjegykártyák és szórólapok jelzik Gyergyószentmiklóson, hogy továbbra is kampány van, és az elmúlt napokban plakátháború dúlt a második fordulóba jutott két magyar polgármesterjelölt, az RMDSZ-es Weil Gyula és Mezei János, az MPP jelöltje között. Az első fordulóban Mezei a voksok 35 százalékát kapta meg, míg Weil Gyula 25,6 százalékot összesített. A voksolás eredményeképpen 17 tagú új önkormányzati képviselő-testületben tíz hely az MPP-t illeti meg, hét az RMDSZ-t. „Függetlenként csak kapkodtam a fejem a kampányban, miközben a két szervezet kampánycsapatai ádázul egymásnak fe?szültek” – jelentette ki Török Zoltán tanácsosjelölt, aki nem jutott mandátumhoz. Nem is költött pénzt plakátokra.
A június elsejei első forduló után az RMDSZ és az MPP plakátolói azon igyekeztek, hogy mielőbb eltüntessék a kerítésekről és hivatalos plakátolóhelyekről a versenytárs plakátjait, és helyébe a sajátjukat helyezzék el. A csatározások többnyire éjszaka zajlottak, és némelyek azt is tudni vélik, hogy a plakáttépők fekete autóval, lekapcsolt lámpákkal közlekedtek pirkadat előtt, amikor az utcákon senki sem járt. „Csak a csattogtatásokra ébredtünk éjszakánként, egyszer-kétszer kiszóltam, aztán hagytam őket, láttam, nincs kivel tárgyalni” – jelentette ki az egyik lakó. A tömbházakban élők sincsenek jobb helyzetben, nekik a postaládáikat tömték mindennap degeszre szórólapokkal. „Cipőkanállal kell az újságot beleerőltetni a postaládákba, mert reggelre mindegyik tele szórólappal, a postások egy levelet sem tudnak bedobni napok óta” – méltatlankodott az újságkihordó.
Eközben a két polgármesterjelölt napi rendszerességgel sajtótájékoztatót szervez, illetve élőben közvetített tévévitákon vesz részt. Aki rendszeresen követte a vitákat, érdekes következtetéseket vonhatott le. Kiderült, hogy Weil Gyula, az RMDSZ polgármesterjelöltje kapásból nem tudja idézni a Székely himnusz szövegét, de Mezei János, az MPP polgármesterjelöltje is izzadt mikor a román himnusz szövegét kérte számon tőle egy telefonáló.
A második forduló előtt csillapodni látszik a májusi kampányban tapasztalt „harci kedv”. Mezei János még sértetlenül maradt plakátjain „Köszönöm a bizal?mat” feliratú szalagcsíkok jelentek meg, olykor takarva az arcát is. Az MPP sajtótájékoztatón hozta nyilvánosságra, hogy a jelöltjüket támogató pozitív kampányt folytatják, kerülik a sárdobálást, a mocskolódást, inkább további személyes találkozókon próbálják felmérni a lakosság igényeit. Mezeinek nem jelentek meg újabb plakátjai, de az újabb szórólapjaiban konkrét terveit vázolja. Céljai közt szerepel az elszámoltatható és felelősségre vonható városvezetés megteremtése, az állandó párbeszéd a lakossággal, a köztisztasági gondok rendezése, az infrastruktúra kor?szerűsítése, a romakérdés, valamint a kóborkutya-gondok megoldása. Az MPP takarítást is szervezett a város bejáratainál, ugyanis amint Vadász-Szatmári István, a helyi szervezet elnöke mondta: „szégyen, milyen a település bármelyik bejárata a turistaidény elején.” Ezzel szemben Weil Gyula piros–fehér–zöld „Tiszta lappal!” feliratú plakátokat jelentetett meg.
Míg Mezei oldalán „csupán” Szász Jenő MPP-elnök kampányolt, az RMDSZ bedobta a „nagyágyúkat” a második fordulóra: Garda Dezső képviselőtől Borbély László miniszterig és Sógor Csaba európai uniós parlamenti képviselőtől, Tánczos Barna államtitkárig és Antal István képviselőig mindenki megfordult a városban Weil oldalán.
Kisebbségi kormány készül
A szeptemberi parlamenti választások után fennáll a lehetősége a kisebbségi kormányzásnak, ha egyik párt sem szerzi meg a mandátumok 51%-át – nyilatkozta Traian Băsescu a jászvásári Tele M televízióadónak. „Az új kormány megalakítása az én felelősségem. Ha egyetlen pártnak sem lesz parlamenti többsége, el tudunk képzelni egy erős kisebbségi kormányzást. A mostani kormány támogatottsága 20 százalékos, nem látom, miért lenne gond a kormányalakítás, ha egy párt ősszel 40%-ot szerez” – mondta az elnök, hozzátéve, a politikai szövetség se kizárt.
Elúszott a mentőöv
Az NU-NSZ frakció képviselője és Juscsenko egyik legelszántabb híve, Ivan Pljuscs nem tervezi, hogy belép a parlamenti koalícióba. Pljuscs kijelentette, ahogy korábban, most is tartja magát az elveihez, és nem lesz a koalíció tagja. Így a koalíciónak elúszott az utolsó mentőöve is. Julija Timosenko ugyanis Ivan Pljusccsal szerette volna pótolni a koalíciós hiányt, amely azután alakult ki, hogy június 6-án Ivan Ribakov és Jurij But bejelentette, kilép a koalícióból. A Régiók Pártja szerint a demokratikus koalíció jogilag megszűnt a többség elvesztése után. Juscsenko viszont nem lát okot a koalíció feloszlatására, és ellenzi az újabb előrehozott választásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.