James Tobin közgazdász megdicsőülése

<p>Az Európai Unió, de még inkább az eurózóna az utóbbi időben igen kevés sikerrel dicsekedhet. Az Európai Bizottság szerint azonban most mégis van ok az örömre: tíz tagország egyetértésével 2014-től bevezetik a tranzakciós adót.</p>

Valójában semmi új a nap alatt, hiszen az úgynevezett Tobin-adóról van szó, amely lényegét 1971-es kitalálása óta volt idő megismerni, és mostanra érett meg a helyzet, hogy bevezessék. José Manuel Barroso üdvözölte az új adót, mondván, szükséges többletforráshoz juttatja a pénzszűkében levő nemzeti kormányokat.

Ritkán fordul elő, hogy valamilyen adót örömmel fogadnak, látszólag most ez történik. Ellenben az, hogy az Európai Bizottság és néhány miniszterelnök örvendezik, egyáltalán nem jelenti, hogy minden szempontból hasznos intézkedésről van szó. Persze a tranzakciós adóban van ráció. A nyugat-európai bankok valóban meglehetősen sok támogatást kaptak az utóbbi négy évben, több mint négy és fél billió(!) eurót. Ebből 57 milliárdot nyugodtan visszautalhatnak a költségvetésekbe. Az új adónál arra törekedtek, hogy valóban a lehető legkisebb mértékben érintse az ügyfeleket, a pénzintézetek egymás közötti pénzmozgásait terheli, a betétesekre legfeljebb csak áttételesen lehet átvinni. Ha még azt is hozzátesszük, hogy az uniós polgárok 61%-a támogatja az intézkedést, joggal várható, hogy az Európai Parlament sem emel semmilyen kifogást ellene. Végül arról sem szabad megfeledkezni, hogy hasonló jellegű adó már a világ negyven országában létezik. Adót akkor szokás kivetni vagy emelni, amikor döcög a gazdaság szekere. A liberális közgazdászok szerint ilyenkor éppen adót kellene csökkenteni, de a gyakorlatban ez ritkán valósítható meg. Akárhogy is, ez tipikus válságintézkedés, és azt mutatja, hogy az unió komoly gondokkal küzd. Már rég nincs szó a lisszaboni stratégiáról, az unió már egyáltalán nem a világ legversenyképesebb régiójává szeretne válni, hanem a túlélésre játszik. Ezzel az adóval ugyanis komoly versenyhátrányba kerül más gazdasági centrumokkal szemben. A pénzügy az egyik leginnovatívabb és talán a legfontosabb szektor. Ha nem működik, más iparágak is bajba kerülnek. Igen, a bankárok ezzel nem egyszer vissza is élnek. Mégis, óvatosan kell bánni a bankadókkal, amelyeket egyébként folyton megpróbálnak kijátszani. Legfőképp arra kell vigyázni, hogy Európa potenciálját ne csökkentsék túlságosan.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?