A 480 liter hígítatlan fertőtlenítőszert a napokban az alistáli községházára szállítják, az érdeklődők innen igényelhetik (A szerző felvétele)
Száj- és körömfájás: fertőtlenítőszert adományoznak a csallóközi állattartóknak

Mintegy 4000 euró értékben ajánlott fel két vállalkozás, a Vetis Kft. és az Ecowian Kft. fertőtlenítőszert, amit a Duna Menti Városok és Falvak Regionális Társulásán keresztül juttatnak el gazdáknak.
Az adományt a VETIS Kft. királyfiakarcsai székhelyén adták át, ahol jelen volt Berényi József (Magyar Szövetség), Nagyszombat megye alelnöke, Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke, Horváth Tamás, Alistál polgármestere, a Duna Menti Városok és Falvak Regionális Társulásának elnöke, Wurczell Zoltán, Királyfiakarcsa polgármestere, valamint a két vállalkozás igazgatói.
Két vállalkozás segített
A 480 liter hígítandó fertőtlenítőszert hivatalosan Nagyszombat megyének adták át. Berényi József megyei alelnök elmondta, a kiosztásért a Duna Menti Városok és Falvak Regionális Társulása felel majd. Hogy pontosan mennyi állattartóhoz juttatnak a felajánlásból, azt nem tudták megmondani, de azt igen, hogy a szert az érintett falvak polgármesterei, illetve maguk a gazdák is átvehetik.
A két cég vezetője múlt héten hívott fel telefonon, hogy szeretnének fertőtlenítőszert adományozni a gazdáknak és a helyi önkormányzatoknak
– ismertette a körülményeket a megyei alelnök. Bíznak abban, hogy amennyiben a fertőtlenítőszer időben a gazdákhoz kerül, mérsékelni lehet a ragadós száj- és körömfájás fertőzés terjedését.

Felületkezelő fertőtlenítő - hipoklórossav
A fertőtlenítőszer száz százalékos hipoklórossav (HOCI), prevenció esetén 10 százalékos oldat ajánlott, tehát egy 5 literes flakonból 50 liter fertőtlenítő anyag kapható. Felületkezelésre szolgál, kontakt hatású, vagyis amennyiben bármiféle mikroorganizmussal érintkezésbe kerül, erős oxidáció keletkezik, aminek következtében azok elpusztulnak. Emberekre és állatokra nincs hatása, ha bőrre vagy szembe kerülne, nem okoz problémát, ahogy a takarmányra és az alomra sincs negatív hatással.

További egyeztetések
Berényi József kiemelte, hogy néhány héten belül leülnének az önkormányzatokkal, hogy beszéljenek a helyiek szükségleteiről és arról, hogy mi az, amit a megyei költségvetés is elbírna ezekből. A megbeszéléseket húsvét környékére tervezik, melyeken egyeztetnek majd a nemrégiben megnyitott megyei krízisalapról is, amelyből akár további fertőtlenítőszerek vásárlását is tudják majd finanszírozni.
Első a prevenció
Horváth Tamás, a társulás elnöke is megköszönte az érintett falvak nevében a felajánlást, majd kifejtette, hogy állattartóként maga is nagyon fontosnak tartja a folyamatos fertőtlenítést.
A nagy farm viszi a kis farmot és a kis farm viszi a nagy farmot. Tehát ha otthon is megteszünk mindent és a nagy farmokon is megtesznek mindent, akkor elébe tudunk menni a fertőzésnek
– mondta az elnök, akinek otthoni gazdaságában 15 hízóbika él. Kérik a gazdákat, hogy amennyiben szükségük van a fertőtlenítőre, éljenek a lehetőséggel és forduljanak hozzá, illetve a társuláshoz. A szer néhány napon belül elérhető lesz az alistáli községi hivatalban.
Heti 3000 euró megy fertőtlenítésre
A most kialakult helyzet már lassan egy hónapja tart, március 12-től kezdtünk el foglalkozni régióban. Mindennemű kiadványt és rendeletet, amit a központi állatorvos kiad, azt mi magyar nyelven is közzétesszük
– tájékoztatott Patasi Ilona. Hozzátette, hogy az időközben keletkezett károk a gazdaságilag egyik legjelentősebb régiót érintik. 13 500 szarvasmarha él a környéken, amiből már 4000 állatot likvidálnak. Ahhoz, hogy ezek a tenyészetek megújuljanak, komoly anyagi erőforrásra lesz szüksége a gazdáknak és időre, nem beszélve arról, hogy a szarvasmarhák mellett 135 000 sertés is él a térségben és a legnagyobb szlovákiai sertéstenyészet is itt van.
Nagyon oda kell figyelni a higiéniára és a fertőtlenítőszerekre. A határ menti tenyészetek javaslata az volna, hogy az központilag szervezzék meg a védőszerek és egyéb higiéniai eszközök szétosztását az állami támogatásokból, mert az sokkal hatékonyabban lenne. A távolabb lévő gazdaságok is hetente legalább 2500-3000 eurót költenek el fertőtlenítésre
– hívta fel a figyelmet Patasi Ilona.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.