Irracionális beíratás

<p>Beiratkozási időszak van, olyan ez, mint a vadászidény, az iskolák minden hatévesre &bdquo;lőnek&ldquo;.&nbsp;</p>

Az egyik fővárosi tanintézmény például jégkorong tagozatos osztállyal tenné attraktívabbá a kínálatát. Nagyon helyes, ha az iskolák a minőségben próbálnak vetélkedni, abból biztosan a gyerek kerül ki győztesen. Ám az, hogy a sportot vagy a nyelvoktatást preferáló alapiskolába írassuk-e gyermekünket, csak a nagyobb városokban élők dilemmája, a kisebb településeken, ahol jellemzően két iskola van, mindez csupán arra korlátozódik: magyarba vagy szlovákba?  A sajtóban és a közösségi médiában ilyenkor egyre-másra jelennek meg a magyar iskola mellett hitet tevő publicisztikák, reklámok, mémek, kisvideók. Amikor ilyeneket látok, gyakran jut eszembe a szülőfalumban több évtizeden át szolgáló plébános, aki savonarolai hévvel ostorozta a szószékről a templomba nem járókat.  A templomba járóknak. Ezek az üzenetek is általában azokat érik el, akik magyar iskolába szánják csemetéjüket. Akik szlovákba, azok valószínűleg könnyen átlapozzák ezeket a tartalmakat. A magyar gyerek szlovák iskolába küldése ugyanis általában érzelmi, és/vagy/tehát irracionális alapon történik, amely ellen egy profi reklámkampány sem képes hatékonyan fellépni, nem még amatőr próbálkozások tömkelege. Irracionális, írtuk fentebb, és tegyük hozzá: szükségképpen az. Racionális ugyanis nem lehet. A gyereküket szlovák iskolába íratók egyik legnagyobb önámító tévedése, önbecsapása, hogy a gyerek így majd jobban fog érvényesülni. Azonban azt nem tudni, ezt mire alapozzák. A környezetükből vett számtalan pozitív példára? Mert azon magyar gyermekek sorából, akik szlovák iskolába jártak, a rendszerváltás óta valahogy kevés miniszter került ki. Egyáltalán: konkrétan mire gondolnak akkor, amikor azt mondják: jobban fog érvényesülni?  A rendszerváltás óta nem készült olyan felmérés - és vajon ki fizetné meg?-, amely azt tette volna vizsgálat tárgyává, hogy adott generáción belül a magyar vagy a szlovák oktatási intézményeket abszolváló tanulók tudtak volna „jobban érvényesülni“. Ha lenne ilyen - természetesen ez azt is feltételezi, hogy tudjuk a választ arra: mit jelent jobban érvényesülni -, és egy magyar szülő erre hivatkozva, „mindent meggondolva, mindent megfontolva“ adná szlovák oktatási intézménybe a gyerekét, az ha nem is bizonyosan lenne támogatható, de legalább érthető. Azonban városi legendák, szóbeszédek, rögeszmék miatt félnyelvűségbe és identitásválságba taszítani gyermekünket legalábbis felelőtlen döntés. Az anyanyelven megszerzett tudás ugyanis semmivel sem pótolható.  

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?