<p>Kultúrtörténeti jelentőségű esemény, hogy Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje Arany Medve díjat kapott Berlinben. Az egyik legfontosabb európai fesztivál fődíját. Ekkora sikert 42 éve nem ért el ott magyar film.</p>
Így örül a magyar
Mégsem erről szólt a hét második fele a magyar sajtóban és a közösségi oldalakon, hanem a politikáról, illetve egy interjúról, amelyet a rendezőnő a német közszolgálati rádiónak adott, és amelyben – egy kérdésre válaszolva – véleményt mondott a magyarországi viszonyokról. „Ami most a hazánkban történik, szégyen, és valóban félelemmel tölt el.” A Berlinálét követő sajtótájékoztatón pedig ezt mondta: „Egyre félelmetesebben abszurd országban élünk”, és amit most az USA polgárai megtapasztalnak, azon a magyarok az elmúlt évek során már keresztülmentek. „Nemcsak arról van szó, hogy tisztességtelen módon megkerülik a szabályokat, hanem alapjaiban változtatják meg és rombolják szét a szabályokat, a demokrácia alapjait és a demokratikus kontrollt.”
Az átok-gyilok hadjáratot Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő és twitterhuszár indította: a maga jellegzetes stílusában emlékeztette Enyedit, hogy kiknek a kezében van ma a magyar filmipar. „Kedves Ildikó, most a hazánkban az történik, hogy tizenkét év után végre filmet csinálhattál. Ne szégyelld, és ne félj tőle.”
Az ügy szempontjából bagatell, hogy az ország leghíresebb ingyenélője rossz számra emlékszik: Enyedi nem tizenkét, hanem tizenhét évig nem csinált/csinálhatott játékfilmet. Az üzenet lényege: örüljön a rendezőnő, hogy egyáltalán megadatott neki ez a lehetőség. És ha tőlük kapja a pénzt, akkor úgy táncoljon, ahogyan ők fütyülnek.
Több se kellett a kormánypárti médiának és a felbőszült kommentelőknek, elkezdték sárral dobálni a fődíjas magyar film alkotóját. Aki minimum hazaáruló, hiszen nézzék, miket mond a hazájára! (Enyedi időközben pontosított: nem a hazáját, hanem a kormányt bírálta).
A véleménynyilvánítás szabadsága fontos vívmánya a demokráciának, és nem mellesleg az alkotói függetlenség alapja. Ennek megkérdőjelezésén túl még egy dolog zavaró a történetben. A filmekre szánt támogatást ugyanis nem a kormány, vagy egy párt adja, hanem az állam. A kettő nem ugyanaz, mert akkor pártállamnak hívnák. (Ugye, milyen ismerősen cseng ez a szó?) Jelenleg viszont kevés olyan állami pénzosztó intézmény működik Magyarországon, amely nem a kormány iránti lojalitás alapján, hanem szakmai alapon ítéli oda az adófizetők pénzéből származó támogatásokat. A Filmalap egyébként Enyedi szerint pont egy ilyen szervezet, „sziget” a „félelmetesen abszurd környezetben”, ahol a filmesek szabadon dolgozhatnak, és értékes szakmai segítséget kapnak.
Szomorú, hogy odaát sokan nem képesek felhőtlenül örülni a berlini sikernek, de végül is nem meglepő ez a hozzáállás. Emlékezzenek csak, mit műveltek szegény Kertész Imrével a Nobel-díj után...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.