Igazság és hatalom

<p>Veszett fejsze. Most tekintsünk el attól, hogy spekulatív módon relativizáljuk az igazság fogalmát, fogadjuk el azt, hogy adott körülmények között rá lehet találni. Viszont a hatalommal szemben mégiscsak nő a relativitásfaktor.</p>

Ismerjük például Zuzana Hlávková történetét. Ő az a kultúraszervező, aki a szlovák külügyminisztérium munkatársaként rávilágított a szlovák uniós elnökség alatt a tárcánál folyó korrupciógyanús ügyekre. Álpályázatokra, sok ezer eurós csalásokra. Ismerős, ugye? Azokról a dolgokról van szó, amelyek az olvasók településén, megyéjében és országában zajlanak kicsiben, nagyban. A többséggel ellentétben Hlávková először a felettesei, majd azok elutasító magatartását látva a nyilvánosság előtt beszélt az általa tapasztaltakról. Úgy tűnik, nem jár sikerrel, kísérletei lepattannak az ilyen típusú ellenállásban már gyakorlott kormányról. A botrányok feltárása során mégis sokan támogatták, és végig kitartanak mellette. A Transparency International szinte a kezdetektől fogva segíti, tizenötezer ember írta alá a petícióját. Tele van energiával, csatlakozott a Transparencyhez, közösen új projektet indítanak, a fiatalokat fogják bátorítani a tiszta és határozott civil szerveződésre, hogy ők legyenek a korrupció elleni harc jövőbeni kulcsfigurái.

Ismerjük például Sándor Mária, a fekete nővér történetét. Ő az a nővér, aki kórházi dolgozóként rávilágított az ágazatban tapasztalható visszásságokra. A munkaerő- és eszközhiányra, a rendszer fenntarthatatlanságára. Ismerős, ugye? Azokról a dolgokról van szó, amelyek az olvasók településén, megyéjében és országában zajlanak kicsiben, nagyban. A többséggel ellentétben Sándor Mária a nyilvánosság előtt beszélt az általa tapasztaltakról. Úgy tűnik, nem jár sikerrel, kísérletei lepattannak az ilyen típusú ellenállásban már gyakorlott kormányról. Bátor kiállását mégis sokan támogatták, de sajnos nem tartottak ki mellette végig. Néhány szakmai szervezet a kezdetekben segítette, mellettük együttműködött más, a rendszer problémáira rámutató szervezettel. Mára egyedül maradt, a szakma is eltűnt mögüle, ő pedig abbahagyta. Nincs munkája, nem merik alkalmazni. Öngyilkosságot kísérelt meg, a harc kikezdte egészségét. Szeretne távozni a közéletből.

Két, eltérő irányt vevő történet, amelyek természetesen nem a két ország közti mentalitásbeli különbséget mutatják. Mindkét országban találni mindkét történetből jócskán. Téma pedig van: korrupció, csalás, önkényeskedés, a társadalmi rendszerek problémái…

Ami a két esetből fontos számunkra, hogy a civil társadalom valódi erejét az egyének és csoportok igazság melletti kiállásán túl az is mutatja, milyen véget érnek a szereplők történetei. Megvan-e az ellenállás kultúrája. Közép-Európa középosztályától, úgy tűnik, csak eseti kezelésre telik. Pedig fontos volna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?