Több mint fél évszázada meghatározó alakja a magyar cigányzenének (Képarchívum)
Bangó Margit 75 éves

Ma ünnepli 75. születésnapját Bangó Margit, a cigánydalok és a magyar nóták koronázatlan királynője, aki körbeturnézta a világot, de a legkisebb falvakban is szívesen lép fel.
Régi muzsikuscsaládban született Vásárosnaményban Szabó Margit néven, apja cimbalmozott, anyja énekelt, nyolcan voltak testvérek, szerény körülmények között éltek. Édesanyja unszolására 1967-ben, tizenhét évesen jelentkezett a Magyar Rádió tehetségkutató versenyére, és a vonatjegyre összespórolt pénzével, egyetlen ünneplőruhájában elindult Budapestre. A zsűri felfigyelt kivételes énekhangjára, és ettől fogva rádió- és tévéműsorok állandó szereplője lett. Ekkor jött létre például a legendás Bangó Margit - Horváth Pista kettős.
Nem elég jól énekelni, át kell tudni adni a közönségnek a sok százéves nótákban rejlő érzéseket, a vidámságot és a szomorúságot egyaránt. Vannak dalok, amelyek évszázadok alatt formálódtak és formálódnak a mai napig olyanná, hogy mindenki bánatát, vagy örömét kifejezzék. Ezt kell hitelesen elénekelni az embereknek, legyen szó lemezfelvételről, vagy koncertről
– vallja a művésznő.
Magyarnóták és cigánydalok százait adta elő, 1968-1972 között Brüsszelben operett slágereket, sőt operarészletet is énekelt, majd 1972-1975 között a legendás budapesti Moulin Rouge-ban lépett fel.
Fiatalon ment férjhez Bangó Lajos zenészhez, akinek nevét is felvette, és mivel ezen a néven ismerte meg őt a közönség, később sem változtatott rajta. A mindössze másfél évig tartó házasságból született Marika lánya szintén énekesnő lett. Második férjével, ifj. Járóka Sándor prímással tíz évig élt együtt, majd harmadik házassága is válással végződött.
A 90-es évek elejétől 14 évig volt a Száztagú Cigányzenekar szólistája, akikkel körbeturnézta a világot, és akikkel együtt 2001-ben Magyar Örökség-díjat vehetett át a köztársasági elnöktől.
Hangjában és minden előadóművészi megnyilvánulásában ott feszül a háromszáz éves muzsikus dinasztia minden szenvedése, bánata és öröme, küzdelme a művészi kiteljesedésért, mélység és magasság, a szenvedély megállíthatatlan sodrása – és hite a cigányság tehetségében és felemelkedésében
– szólt az akkori méltatás. Bangó Margit kimagasló művészetét A Magyar Köztársaság Érdemrendjével és Kossuth-díjjal is értékelték.
Magával ragadó, őszinte előadásmódjával fél évszázada meghatározó alakja a magyar cigányzenének. Hivatalosan utolsónak szánt nagykoncertjét 2022-ben adta, ám ma is aktív, újabban gyakran lép fel a Swing a la Django pop-swing formációval is, legközelebb pedig április 12-én Budapesten, Kökény Attila 50. születésnapi koncertjén találkozhat vele a közönség, ahol sztárvendégként lép színpadra.
Az éneklés mellett sütni-főzni is imád, fontosnak tartja, hogy ezt a tudást is továbbadja. Több száz receptet tud fejből, melyeket szakácskönyvekben is megjelentetett, három kötete a nemzetközi Gourmand World Cookbooks Awards versenyen első helyen végzett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.