A muzulmán világban hatalmas vihart kavart Mohamed-karikatúrák ügye egy teljesen ártatlan dologból, egy gyerekkönyv tervéből keletkezett. Szeptember elején egy dán gyerekkönyvszerző több médiában is amiatt panaszkodott, hogy az általa megkeresett rajzolók haboznak illusztrációkat készíteni könyvéhez, amelyet Mohamed próféta életéről írt.
Hogy kezdődött a karikatúraügy?
A lap főszerkesztője szerint kezdeményezésüket az magyarázza, hogy ekkorra a dán közvéleményben már javában tartott a vita a véleménynyilvánítási szabadságról. A főszerkesztő szerint ráadásul a rajzok leközlésével senkit sem akartak megsérteni, s a lépés nem állt ellentétben a dán törvényekkel sem. (Amit egyébként igazol, hogy a koppenhágai főügyész január elején elutasította 11 muzulmán szervezet keresetét. E szervezetek istenkáromlás és faji diszkrimináció miatt akarták beperelni a lapot.)
Mindenesetre a próféta ábrázolása viszonylag hamar dühös reakciókat váltott ki a Dániában élő muzulmán közösségben: október 14-én mintegy ötezren tüntetnek Koppenhágában, s a rajzolók – akik immár védőőrizet alatt élnek – halálos fenyegetéseket kapnak. Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök ugyanakkor nem hajlandó bocsánatot kérni, s ebben az ügyben nem hajlandó fogadni a hozzá bejelentkezett 11 muzulmán nagykövetet sem. Mint hangsúlyozza, a karikatúrák kérdése a sajtószabadság témakörébe tartozik, s ebben az ügyben csak a bíróság illetékes.
Ezt követően azonban néhány hónap „szünet” állt be, egészen december végéig, amikor az Arab Liga külügyminiszterei Kairóban nyilvánosan elítélték ezt a lépést, mint amely „a vallások és próféták szentségét, az iszlám nemes értékeit sérti.” Január 26-án pedig Szaúd-Arábia visszahívta nagykövetét Dániából, s nagyjából ezzel egy időben több közel-keleti vallási vezető is meghirdette a dán termékek bojkottját.
Hogy mi váltotta ki az ügy újbóli terítékre kerülését? Nyilván szerepet játszott, hogy januárban egy norvég lap is leközölte a karikatúrákat. Ám egyes vélemények szerint ennél is fontosabb volt, hogy mintegy 20 dániai muzulmán szervezet december végén delegációt küldött Egyiptomba és Libanonba. A delegáció saját közlése szerint „az erőszak eszkalációját, egy újabb Van Gogh-ügyet akart megelőzni”. Mások viszont azzal gyanúsítják tagjait, hogy dezinformációs kampányt folytattak saját hazájuk, Dánia ellen. Ottjártuk után ugyanis az arab lapok olyan karikatúrákról cikkeztek, amilyenek meg sem jelentek a Jyllands-Postenben. A dánokat azzal vádolták, hogy Koránt égettek, a kormányt, hogy ő ellenőrzi a lapot, és az országban hatalmon lévő liberális pártot szélsőjobboldali szervezetként írták le.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.