Hiányzó B-terv

<p>Kevesebb iskola lehet a jövőben. Az oktatási tárca szívesen racionalizálná (a kifejezést akár idézőjelbe is tehetnénk) az iskolahálózatot, ami főként a kisebb intézményeket érintené negatívan. A kisiskolák között pedig, mint tudjuk, felülreprezentáltak a magyar tannyelvű intézmények.</p>

Sírjunk, háborogjunk vagy tegyünk valamit? Van B-tervünk? – tehetnénk fel a kérdést a honi magyar politikai és szakmai elitnek. Eddig ugyanis csak azt látni, hogy az A-terv és a jól bejáratott válaszok, pontosabban reflexek működnek. Pedig ideje lenne elgondolkodni a „szép új világ” alternatíváján, a „racionalizált” magyar iskolahálózat realitásán.

A leépítéssel kapcsolatos szándékok ugyanis nem újak. A Smer-kormány megalakulása óta gyakorlatilag nem volt olyan hónap, amikor ne hangzott volna el a racionalizálással kapcsolatos ötlet vagy tervezet a tárca háza táján, ezért jobb komolyan venni őket. Már csak azért is, mert az oktatásügy nem számíthat a jelenleginél lényegesen nagyobb költségvetési forrásokra, a pénzügy pedig úgy teremtene alapot a tanárbérek emelésére, hogy a kisebb, tehát drága fenntartású iskolák bezárásába tolná bele Čaplovičékat.

Hogyan reagáljon erre a szlovákiai magyarság, ha tudjuk, hogy az intézkedés főként a mi iskoláinkat érintené? Eddig csak tiltakozásra, morgásra, a kisiskola nagyon jó című tétel igazolgatására futotta. Ennél sokkal fontosabb, hogy a politikai és szakmai elitnek legyen B-terve is, vagyis a kényszerű iskolabezárások, összevonások esetén tudjuk, mit kell lépnünk. Ehhez ugyanis az kellene, hogy tudjuk, kisrégiónként melyik iskolában van nagyobb potenciál, hol lehet szinten tartani a tanulók számát, hol jobb, hol gyengébb az oktatás színvonala, az intézmény felszereltsége. Egyszóval: a racionalizáció során mely iskolák fenntartását preferáljuk, hol legyen az összevont magyar iskola, hogyan oldjuk meg a gyerekek beutaztatását, hol tartsuk fenn a fenntarthatatlannak ítélt kisiskolát, akár magyarországi források segítségével is? Egy sor olyan felvetés, amelyre most valószínűleg senkinek sincs válasza. Lesz?

Konkrét elképzelések, B-terv híján az fenyeget, hogy az esetleges átállás teljes vesztese a szlovákiai magyar iskolahálózat és oktatásügy lesz, melyben az egyes szereplők – igazgatók, polgármesterek, helyi politikusok – kaotikusan fognak reagálni, a saját kis homokozójukon játszva védeni parciális érdekeiket. Elvileg még nincs késő, holnap még nem fenyegetnek a bezárások, ám jobb felkészülni rá, nehogy ismét miénk legyen a feketeleves. Mert nagyon úgy néz ki, hogy valaki hozzányúl a „nagy iskolaracionalizálási” tervhez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?