Hazai élelmiszer – új munkahely

Szlovákia önállósulásakor az ország élelmiszer-önellátása 90 százalék feletti volt. 2015-re 40 százalék alá csökkent. Sajnos a csökkenés tartós, és térségünkben jelentős munkanélküliséget okoz. Mindez öt tényezőre vezethető vissza.

Szlovákia önállósulásakor az ország élelmiszer-önellátása 90 százalék feletti volt. 2015-re 40 százalék alá csökkent. Sajnos a csökkenés tartós, és térségünkben jelentős munkanélküliséget okoz. Mindez öt tényezőre vezethető vissza. A központi támogatás elosztásakor az illetékesek figyelme egyre inkább elkerüli Dél-Szlovákiát, amely korábban a szövetségi köztársaság éléskamrája volt. Teljesen megnyílt a kiskereskedelem. Elmaradtak az élelmiszer-ipari infrastrukturális beruházások, a mezőgazdasági támogatások struktúrája, területi eloszlása egyre kevésbé kedvez Dél-Szlovákiának.

A szomszédos országokban a gazdák és az élelmiszeripar olyan támogatásokhoz jut, amilyenekről az itteniek csak álmodhatnak. Emiatt a regionális versenyben elveszítették versenyképességüket. Mindez az utóbbi kormányok agráriumhoz és az élelmiszeriparhoz fűződő elutasító hozzáállásának következménye. A vállalkozók számára az energiahordozók ára Közép-Európában nálunk a legmagasabb, sőt magasabb, mint számos nyugat-európai országban. Végül nálunk az alapélelmiszerekre kirótt hozzáadott érték adókulcsa az Európai Unióban a legmagasabbak közé tartozik, 20 százalékos. Összehasonlításképpen: Nagy-Britanniában, Írországban és Máltán 0 százalékos, Olaszországban és Spanyolországban 4 százalékos, Lengyelországban és Franciaországban 5 százalékos. Mindezek miatt drága nálunk az élelmiszer. Az élelmiszer-iparosok közül sokan lehúzták a rolót, mert a magas árak miatt kevesebb élelmiszer fogy, szűkül a piac.

A kormány csökkentette az alapélelmiszerek adóterheit, ezzel részben az MKP programját teljesíti, ám ez kevés. Tovább kell lépni: a hazai élelmiszergyártóknak vissza kell szerezniük korábbi pozícióikat, versenyképességüket. Az MKP választási programjába foglaljuk azokat a konkrét intézkedéseket, amelyek megtalálhatók a Baross Gábor Tervben. Régióinkat, szülőföldünket szeretnénk fejlődési pályára állítani. Adottságainkra kell építenünk, helyzeti előnyeinkre. Ezek pedig a kiváló termőföld és a kedvező időjárási viszonyok. Ezek lehetőséget nyújthatnak az agrárium és az élelmiszeripar fejlesztésére. Nemcsak régióink lakossága, az itteni munkahelyteremtés, hanem az ország élelmiszer-önellátása érdekében is. Ezen kívül létre kell hozni a termelői-értékesítési szövetségeket, láncokat is, ezek nélkül sikertelen lesz minden próbálkozás. Ehhez központi ösztönzés és anyagi források szükségesek, térségünk számára megfelelő támogatási rendszer kell. S végül mi magunk tehetünk legtöbbet vásárlási szokásaink módosításával. Ne feledjük: ha hazai élelmiszert vásárolunk a boltban vagy a piacon, hazai munkahelyeket támogatunk.

Farkas Iván, az MKP gazdaságpolitikai alelnöke

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?