Három nagy magányos

Kerek és nem kerek évfordulók idejét éljük. Tavaly volt kétszáztíz esztendeje annak, hogy Széchenyi István megszületett. Az idén Kossuth Lajos, jövőre Deák Ferenc születésének kétszázadik esztendejére emlékezünk.

Azt hihetnénk, hogy valami nagy nemzeti egyetértés övezi a három, egymásba fonódó sorsú államférfira való emlékezést. Éppen ellenkezőleg áll a dolog. Ép ésszel alig felfogható viaskodás folyik a triász tagjainak egymás ellen való kijátszásáért. Úton-útfélen Széchenyit ábrázoló, gigantposzterekbe botlunk. A Magyarországon járó külföldiek azt hihetik, hogy valami helyi jelentőségű megasztár gyöngécske filmjének reklámját van szerencséjük látni. Ezzel egy időben a „valódi” Széchenyi-film sztárja azt nyilatkozza, hogy szíve szerint eltávolítaná helyéről a legismertebb Kossuth-szobrot. Igaz, Deákról szó sem esik. Talán nem is gondol rá senki. Úgy tetszik, nem érdemes kisajátítani, meggyalázni sem. Bizonyára ezért lehetséges, hogy a Zala megyei Deák-kúria elszomorítóan gyalázatos állapotban van e mostani nagy nemzeti felbuzdulás idején is.

Igazságtalanok volnánk, ha azt állítanánk, hogy új jelenségről van szó. A hamis Széchenyi- és Kossuth-kultusz éppoly természetes részét képezi történelmünknek, mint a két férfiú időről időre való kitaszíttatása históriánkból és a „haza bölcsének” mellőzése. A XIX. század végén egymás mellett tenyészett egy hazug Széchenyi- és egy ugyancsak hazug Kossuth-apológia. Megindult Széchenyi műveinek kiadása, amelyből azonban kimaradt mindaz, ami a magyar társadalom, a magyar élet kritikájának minősült. Tekintélyes személyiségek jelentették ki, hogy a „legnagyobb magyar” naplójának eredeti szövege soha nem jelenhet meg. (Mentegetőző, magyarázgató lábjegyzetek nélkül nem is jelent meg egészen 1978-ig.) A Kossuth-apológia még nagyobb csinnadrattával folyt, s ha lehet, még hazugabban. A nacionalista demagógiával eltakart haladásellenesség eszközévé degradálták. Jellemző, hogy a „függetlenségi vezér”, Kossuth Ferenc megcsonkítva, kihagyásokkal adta közre édesapja hírlapi cikkeit, amelyek nem illettek bele a korszak Kossuth-képébe.

Az első világháború és a forradalmak után, a Horthy-korszakban új Széchenyi-kultusz kezdődött. Az 1840-es évek forradalomtól tartó, Kossuth ellen küzdő Széchenyi-kultusza ez, a keresztény, konzervatív reformeré. Ő Szekfű Gyula rendszert alapozó munkájában, a Három nemzedékben a példakép.

A második világháborút követően fordult a kocka. Ekkortól a „forradalmár” Kossuth a példakép. Ugyanaz a Széchenyi, akinek az előző korszakban érdeméül tudták be forradalomellenességét, most bűnbakká vált. S hogy az ideológia mennyire könnyen tárgyiasul: egy Somogy megyei községből, ahol a Széchenyi családnak birtoka és kastélya volt, Széchenyi István szobrát eltávolították az ötvenes évek elején.

Az 1980-as évekre létrejött az a kiegyenlítődés, amely lehetővé tette az 1848-as nagy triász megfelelő értékelését. A rendszer reformját lehetségesnek tartó irányzatok értelemszerűen írták zászlajukra Deák Ferenc nevét. Az is magától értetődő volt, hogy ha a legmagasabb művészeti díj Kossuth nevét viseli, akkor a legmagasabb tudományos díjat Széchenyiről kell elnevezni. A szimbólumok a magyar progresszió lényegét fejezték ki. Akkoriban senki nem gondolta, hogy a rendszerváltás után egy évtizeddel bontja majd meg a politika az oly nehezen helyreállt rendet.

Széchenyi, Kossuth és Deák között természetesen igen nagy ellentétek feszültek. Nemzeti sorskérdésekben kibékíthetetlen, a szó szoros értelmében vérre menő vitáik voltak. A legdöntőbb pillanatban azonban teljes az egyetértés közöttük. Ez a pillanat 1848. március 15-én érkezett el. A forradalommal. Amelyhez mindhárman habozás nélkül csatlakoznak. S amelyért mindhárman miniszteri tisztet vállalva dolgoznak odaadóan. Mert Kossuth mellett a forradalomtól egyaránt tartó Széchenyi és Deák is felismeri: vagy vállalják a forradalmi átalakulás veszélyeit, vagy azoktól tartva egyszer s mindenkorra lemondanak a polgári átalakulásról.

Ha van tanulsága 1848. március 15-nek, ez az. Ha valamiről ma beszélni kell, akkor ez az. Hogy a három nagy magányos, aki oly gyakran vívott is egymással, a nemzeti érdekegyesítés pillanatában vállvetve volt képes együtt harcolni. S ezért megbocsáthatatlan őket politikai érdekekből kisajátítani, egymás ellen kijátszani, hamisan rájuk hivatkozva a nemzetet megosztani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?