Hangulati statisztika

A múlt héten közzétett európai uniós országértékelés alapján tagfelvételünket illetően megszaporodtak nálunk a derűlátó
kijelentések, mondván, sikerült elmozdulnunk a holtpontról. Eközben napvilágot látott egy hazai felmérés is, amely arról
tanúskodik: a szlovákiai lakosság túlnyomó része továbbra is borúlátó.

A múlt héten közzétett európai uniós országértékelés alapján tagfelvételünket illetően megszaporodtak nálunk a derűlátó

kijelentések, mondván, sikerült elmozdulnunk a holtpontról. Eközben napvilágot látott egy hazai felmérés is, amely arról

tanúskodik: a szlovákiai lakosság túlnyomó része továbbra is borúlátó.

A Közvéleménykutató Intézet felmérése szerint a megkérdezettek kétharmada véli úgy, hogy helyzete a tavalyihoz képest romlott, és több mint a fele jövőre sem számol sorsának jobbra fordulásával. Egyes elemzők szerint érthetetlen a lakosság rosszkedvének oka, hiszen miközben panaszkodik, vásárlókedve nem lanyhul. A fogyasztók magatartásának tanulmányozását célzó felmérésben például a megkérdezetteknek a tavalyinál 17 százalékkal nagyobb hányada szándékozik a következő évben tartós fogyasztási cikkekre pénzt költeni.

A teljesség kedvéért hozzá kell tenni, hogy a vásárlókedvűeknek csak kis hányada számol az eddiginél sokkal több pénz elköltésével. A többség csak arra költene, amire nagyon muszáj. Például új mosógépre, hűtőre stb., mert a régit már általában nem érdemes megjavíttatni.

Némely elemzők szerint a „hangulat statisztikáját” főképp a nagy munkanélküliség rontja. Valószínűleg így van, hiszen az sem véletlen, hogy a már említett uniós országértékelésben is a legfontosabb teendőink közé sorolták a munkanélküliség visszaszorítását. Az „uniós” feladat – akárcsak a korrupció visszaszorítása, az egyes térségek közötti kirívó fejlettségbeli különbség csökkentése, a romák helyzetének javítása – tehát adott, de a megoldás receptjét magunknak kell megfogalmaznunk. Ez cudarul nehéz feladat egy sokszínű kormánykoalíció számára, noha a globális mutatóink alakulásával a külföld is elégedett. Az ilyen értékelés kétségtelenül ösztönző, de nem a lakosság többségének valós életkörülményeit tükrözi, hanem inkább politikusok számára jelent iránytűt.

A többi uniós tagjelölt országhoz viszonyítva ugyanis Szlovákiában tartunk a legtöbben attól, hogy a jövőben mind nehezebben tudjuk majd finanszírozni háztartásunk működtetését. Tehát bármennyire is kebeldagasztó politikusaink számára az uniós értékelés, azt is észre kell venniük, mitől rosszkedvű a lakosság jó része. A már túl hosszan tartó bizonytalanság rontja a közérzetet. A statisztikai átlag mögött a konkrét realitások tömege lapul.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?