<p>A másfél hete zajló koalíciós válsággal az a legnagyobb gond a médiák számára, hogy teljesen követhetetlen. Ami az egyik percben érvényes, az a következőben már nem igaz, ráadásul az események olyan tempóban pörögnek, hogy rendkívül körülményes nyomon követni őket, hát még valamiféle logikát lelni mögöttük.</p>
Ha Danko nem nyugszik bele a vereségbe, bukhat a koalíció
Nézzük tehát mi az, amit biztosan tudunk: mindennek az elején volt a kutatásra szánt EU-s pénzek körüli botrány. Az SNS ahelyett, hogy vállalta volna a felelősséget, felmondta a koalíciós szerződést és értelmetlen követelésekkel állt elő. Aztán napokig nem történt semmi, vagy legalábbis nyilvánosan nem, majd az utolsó percben lemondták a sebtében összehívott koalíciós tanácsot is. Tegnap reggel még úgy tűnt, ezzel véget is ért a történet. Erre Fico váratlanul felszólította az SNS-t: cserélje le Peter Plavčan minisztert.
Andrej Danko elsődleges reakciója nagyon sokatmondó volt: „Átvert!” – kommentálta Fico döntését a nemzetiek vezére.
Ebből arra lehetett következtetni, hogy a házelnök nem fogja lehajtott fejjel tűrni ezt a megaláztatást. Az utóbbi egy évben már többször bemutatta, vele nem lehet csak úgy elbánni, s képes a legváratlanabb fordulatokra is.
Igaz, most a helyzet egy kicsit más. Most az egész kormány, s vele együtt az SNS mecénásainak jövője és üzleti érdekeltségei forognak kockán. Akik minden bizonnyal sokat fektettek be az „új SNS-be”, és most logikusan az invesztíciók megtérülését várják. Nem tudjuk, pontosan kik és mivel tartják sakkban Andrej Dankót, de az biztos, hogy ebben a percben már nem a maga ura.
Jelen pillanatban tehát két forgatókönyv lehetséges: 1. Danko, miután átgondolta a helyzetet, kilép a koalícióból, nem tűrve tovább Robert Fico dominanciáját. Ez egyben azt is jelentené, hogy az SNS-vezér becsvágya és önérzete még a politikai racionalitásánál is nagyobb, hiszen egy ilyen döntés alighanem Danko politikai karrierjének a végét is jelentené.
2. Danko enged Ficónak (ennek első jele, hogy Plavčan az SNS-elnök kérésére lemond), amit a legnagyobb kormánypárt még némi apró engedményekkel is honorálhat. Ezt ugyan Danko megpróbálja majd kompromisszumként eladni, valójában azonban csúnya vereség lesz, s egyben annak a jele, hogy az SNS vezetőjét valakik erősen a markukban tartják, s türelmetlenül várják a hitelek törlesztését.
ÍGY LETT A KORMÁNYVÁLSÁGBÓL HÁBORÚ
Megjegyzés: feltűnt, hogy az egész történetben meg sem említettük a Hidat? Ez nem véletlen, ugyanis a jelek szerint az egész konfliktus Bugárék feje fölött (háta mögött?) zajlik. Nyilatkozataiból ítélve a Híd-elnök ugyanolyan meglepetten áll az események előtt, mint a mezei szemlélő, miközben végtelenül lojálisan – és naivan – betartja az egyezségeket (mindig az éppen aktuálisat), és igyekszik mindenáron nyugtatni a helyzetet. Ha tehát még valami kiderült az egész koalíciós válságból, akkor az az, hogy tényleg a Híd minden idők legjobb koalíciós partnere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.