Gyermekgyilkosok európai toplistája

Minden harmadik gyerekhalálért a lakótéri és a külső légszennyezés, a rossz ivóvíz, az ólom és a sérülések a felelősek. A WHO, az Egészségügyi Világszervezet megelőző akcióprogramját a jövő héten Budapesten vitatják meg az egészségügyi és környezetvédelmi miniszterek.

A WHO napokban publikált tanulmánya a lakótéri és a külső légszennyezést, a rossz ivóvizet, az ólomszennyezést és a sérüléseket nevezi meg minden harmadik európai gyermekhalál okaként. A témában ez az első átfogó igényű felmérés, amelyet 52 ország miniszterei június 23-tól három napon át Budapesten vitatnak meg, s ennek eredményeként várhatóan elfogadnak egy akcióprogramot, amely a gyermekhalálok megelőzését szolgálja majd.

A halálokok gyakorisági listáját a balesetek, ezen belül is a közlekedési balesetek vezetik, arányuk különösen Nyugat-Európában kiemelkedő. Ezek visszaszorítására az autóvezetők alkoholfogyasztásának szigorúbb törvényi szabályozását, a településeken további sebességkorlátozást, a játszóterek és az oktatási intézmények környékének biztosítását javasolja a WHO.



A tűz, a fulladás és a mérgezés gyakori halálok a kontinens más, például keleti felében - a WHO-statisztikában benne vannak a volt szovjet Közép-Ázsia országai is. Tehát ezen a vidéken évente 13 ezer négy évesnél fiatalabb gyerek hal meg a szabadtéri levegő szennyezettsége miatt.

A lakótéri rossz levegő, például a fa- és szénfűtéses lakásokban a szénmonoxid-mérgezés Európa-szerte 50 ezer négy évesnél ifjabb gyermek haláláért felelős. A WHO becslése szerint a biztonságosabb folyékony vagy szilárd fűtőanyagok alkalmazásával évente 9 ezer gyerekkel kevesebbet vesztenénk el.

Európában 2 millió embernek nem áll rendelkezésére tiszta ivóvíz, így ki vannak téve a különböző hasmenéses betegségek veszélyeinek. A WHO Közép-, illetve Kelet-Európában talált olyan iskolákat is, ahol a gyerekek nem juthatnak tiszta ivóvízhez, s vannak helyek, ahol a háztartások 20 %-ában ez a helyzet.

A vegyi szennyezőanyagok közül továbbra is az ólom a listavezető. Ez enyhe szellemi visszamaradottságot okoz sok gyereknél. A WHO rendkívül sürgősnek tartja, hogy pontosan felmérjék ezt a kockázatot, s a politikai, szabályozási, szabványosítási gyakorlatban vegyék jobban figyelembe, hogy a gyerek nem kis felnőtt, s bizonyos környezeti ártalmakra sokkal érzékenyebb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?