Az óév utolsó hónapja az orosz diplomáciai és gazdasági nyomulás jegyében telt el. Moszkva először az iráni atomkonfliktusiba szállt meg, felajánlva orosz területen történő urándúsítást, majd – hogy szavainak nyomatékot adjon – cirka egymilliárd dollárért rakétavédelmi rendszert is eladott Iránnak.
Gázos orosz új év
Az óév utolsó hónapja az orosz diplomáciai és gazdasági nyomulás jegyében telt el. Moszkva először az iráni atomkonfliktusiba szállt meg, felajánlva orosz területen történő urándúsítást, majd – hogy szavainak nyomatékot adjon – cirka egymilliárd dollárért rakétavédelmi rendszert is eladott Iránnak. Közben az orosz állami Gazprom benyújtotta a (gáz)számlát Ukrajnának. A december elején kezdődött tárgyalásokon az oroszok vagy az eddigi ár háromszorosát, vagy az ukrán gáztranzitvállalat feletti ellenőrzést kérték, egy kvázi ukrán–orosz konzorciumon keresztül. Ezzel párhuzamosan a Belarusszal aláírt gázszerződésen éppen csak megszáradt a tinta. Minszk, jó szövetségesként, természetesen az eddigi árért veheti a földgázt. Ez kevesebb, mint egyharmada az Ukrajnától követelt – világpiaci – árnak. Ráadásul a Gazprom a németországi BASF céggel közösen decemberben hivatalosan is megkezdte az Észak-Oroszországból Németországba vezető, Balti-tenger alatti gázvezeték építését. Moszkva szeretne ugyanis olyan összeköttetést Európával, amelyet sem a lengyelek, sem az ukránok nem befolyásolhatnak, és amelyért nem kell fizetnie senkinek. Ha Ukrajna világpiaci árat fizet a gázért, ez egy év alatt nagyjából annyi pluszbevételt jelent az orosz kincstárnak, mint amibe a balti-tengeri földgázvezeték kerül. Az észak-európai gázvezetéket üzemeltető konzorcium részvényeseinek bizottságát Gerhard Schröder volt német kancellár vezeti majd, s meg nem erősített hírek szerint Don Evans volt amerikai gazdasági minisztert, Bush személyes jó barátját szeretnék megnyerni az orosz állami olajóriás, a Rossznyeft felügyelőtanácsának elnöki székébe. Egyértelmű, hogy az orosz állami cégek piaci imázsán szeretnének javítani. Mert miközben az orosz állami kincstár jócskán gazdagodik Európa energiabiztonság utáni igyekezetén, az orosz duma elfogadta a nem kormányzati szervezetről szóló új törvényt. Ennek néhány paragrafusát mintha Minszkből importálták volna. A 2006-ban esedékes belarusz elnökválasztások időpontját pedig – ahol a fehéroroszok harmadszor választhatják meg Lukasenkót elnöknek – a Putyin–Lukasenko találkozó után egy nappal hirdette ki a belarusz parlament. Megvárták a jelet. Minden jel arra mutat, hogy Moszkva a hatalmas olaj- és földgázbevételt kihasználva leporolta régi-új szuperhatalmi terveit. Félő, hogy az új orosz birodalom módszereiben talán nem különbözne annyira szovjet elődjétől. Könnyen megeshet, hogy Moszkva azzal próbálja nagyhatalmi státusát a világ tudomására hozni, hogy – legalábbis részben – megvalósítja a volt szovjet birodalom területi visszaállítását a régóta tervezett Orosz–Belarusz Unión keresztül. Mindezt már 2006-ban. Gázos évnek nézünk elébe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.