A felvétel illusztráció.
Gazdatüntetések Európa-szerte
Gazdatüntetés Németországban. Termelők hónapok óta blokkolnak határátkelőket Lengyelországban, néha a forgalom áttér magyar és szlovák szakaszra Ukrajna felé, így nálunk is érezhető volt sokszor a lassulás. Romániában szintén gazdák tüntetnek, részben már a németek által inspirálva, részben az adóterhek és a kilátások miatt. A holland gazdapárt korábban a regionális választáson remekül szerepelt. Végül nemrég Franciaországban is új gazdamozgalom lépett fel a politika porondjára.
Mi történik?
A német gazdáknál az agrárdízel-támogatás és a haszongépjármű-adókedvezmény eltörlése volt a konkrét két ok, de ezek az utolsó cseppek voltak egy évek óta megtelő pohárban. Az energiaár-válság üvegházastul, növekvő műtrágyástul, üzemanyagostul érintette a termelőket, nem szólva az éghajlatváltozásról, ami lokálisan, de helyenként súlyosan hat.
A gazdamozgalmak egyben a legkitapinthatóbb éghajlatpolitika-kritikus politikai erőkké válhatnak. Miközben a radikális jobboldalon ez régóta adott volt, és még mindig találni klímaváltozás-szkeptikusokat, a vita új szintje nem arról szól már igazán, hogy az ember okozta-e az éghajlatváltozást. A kérdés, hogy az erre adott válaszok – hogy európai vízi csatornák hosszú időn át szárazság miatt nem hajózhatóak, hogy francia atomerőművek nem tudnak termelni, mert túl meleg a hűtővízként szolgáló folyó, vagy éppen több száz települést megrázó szupergyors árvíz sújtja a belga vidéket –, tehát hogy a politikai válaszok és ebből születő jogszabályok kinek az érdeksérelmével járnak.
Merthogy olyan megoldás a politika hétköznapi gyakorlatában egyelőre nem került elő, ahol az éghajlatváltozás ellen mindenféle társadalmi áldozat nélkül fel lehetne lépni.
A politikai mozgalmak és pártok feladata az, hogy a szavazók közt megversenyeztesse – igaz, jó lenne őszintén – a különböző verziókat, hogy mikor kire jut teher, és transzparensen bemutassa, hogy a tehervállalás nem érint aránytalanul egy csoportot sem. Ez lenne az igazságos átmenet (just transition).
Az pedig a szomorú 2024-es valóság, hogy a radikális jobbos pártok, mint a német AfD, azonnal megpróbálnak felülni a gazdák hátára és onnan vezényelni. Senkit sem érdekel, hogy a párt korábbi krédóiban minden hasonló állami támogatás eltörléséért kampányolt elvileg. A szélsőséges elemek beszivárognak az ilyen mozgalmakba, és belülről próbálják meg eltéríteni őket. Ennek a nemzetbiztonságra – és az egészséges politikai diskurzusra – legveszélyesebb verziója, amikor harmadik országok – mint Oroszország – állnak egyes akciók támogatása, szervezése vagy finanszírozása mögött. Hangsúlyozom, nem ők találták ki, de mindig örömmel szórnak kis sót bármely európai sebbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.