Gazdagodó gazdagok

<p>Az elmúlt években egyre nőttek a globális egyenlőtlenségek. A globális egyenlőtlenségek az elmúlt években egyre csökkentek. Akkor most melyik állítás igaz? Mindkettő. A szupergazdagok még gazdagabbak, a szegények pedig még szegényebbek lettek &ndash; állapította meg az Oxfam nemzetközi segélyszervezet.</p>

A nagyobb sokkhatás érdekében rámutatott, hogy a világ 62 leggazdagabb embere már akkora vagyonnal rendelkezik, mint a Föld lakosságának szegényebbik fele, 3,5 milliárd ember együttesen. A vagyoni különbségek – globálisan és a legtöbb országon belül is – valóban nőttek az elmúlt években, évtizedekben, ez statisztikai tény. Csakhogy az ilyen elemzések félrevezetőek lehetnek.

Ahogy a londoni Adam Smith Intézet frappánsan rámutatott, az Oxfam mérését használva a világ „legszegényebbjei” között találjuk a Harvard Egyetem végzőseit, akik jókora hitelt vettek fel, hogy kifizethessék a tandíjat. Bár aligha fenyegeti őket éhhalál, ám a vagyon a vagyontárgyak és a hitelek különbsége, így lehet negatív előjelű is. Mondjuk a Harvard végzőseinél gyakran jócskán negatív. Például mínusz százötvenezer dollár „vagyonnal” lépnek be a munkaerőpiacra, de ott jövedelmük alapján gyakran egyből a legjobban keresők között találják magukat. Tehát a legkisebb, negatív vagyonnal rendelkezők, azaz az Oxfam metodikája szerint a „legszegényebbek”, egyben a legmagasabb jövedelmi kategóriába tartoznak, vagyis a „leggazdagabbak”.

A vagyon alapján a „legalsó” kétmilliárd embernek összesen mintegy mínusz 500 milliárd dollárnyi „vagyona”, azaz nettó tartozása van. Csakhogy hitelt korántsem a legszegényebbek kapnak (ők nem hitelképesek, illetve országaikban többnyire nincs kiépült bankrendszer sem), hanem azok, akiknek van mit letétbe helyezniük (vagyontárgy, jövőbeni jövedelem).

Az életszínvonal szempontjából ezért a vagyon helyett jobb a jövedelmeket összehasonlítani, ez jobban tükrözi azt, amit a társadalom többnyire a „szegény – gazdag” megkülönböztetésen ért. És itt pontosan ellenkező képet kapunk az elmúlt évtizedekről: a globális egyenlőtlenségek csökkennek. Az OECD adatai szerint a mélyszegénységben élők száma 650 millió fővel csökkent 1981 óta, annak ellenére, hogy a világ népessége 2 milliárddal nőtt. Hasonlóan csökken az emberek átlagmagassága vagy várható átlagos élettartama közötti különbség is.

De az egész összehasonlítgatás elsiklik a legfontosabb dolog felett, ez pedig a folyamatok mögötti ok-okozati összefüggések azonosítása. Itt véget nem érő vita zajlik a bajokért jórészt magát a kapitalizmust, illetve az azt eltorzító állami beavatkozásokat okoló táborok között. Nyilván én ez utóbbiba tartozom, de ennek kifejtéséhez már egy másik kommentár szükségeltetik.

A szerző a Comenius Egyetem politológia tanszékének oktatója és a Híd frakcióvezetőjének gazdasági tanácsadója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?