<p>Nemrég az Index.hu közölt egy beszélgetést Jeffrey Pfefferrel, a Stanfordon tanító, ahogy manapság nevezni szokás a szakembereket, menedzsmentguruval. Arról beszélgettek egyebek mellett, hogy a pénzügyi siker mennyire tesz valakit hitelessé, még akkor is, ha kétes úton jutott vagyonhoz, vagy éppen megkérdőjelezhető módon kezeli vagyonát.</p>
Gazdag egyenlő okos
A pénz pedig nemcsak az USA-ban, hanem tájainkon is politikai és szociális hatalomban mutatkozik meg sok esetben.
Pfeffer szerint mindez azért történik így, mert „az emberek szeretnek abban hinni, hogy a világ egy tisztességes és igazságos hely. Ez ugyanis azt az illúziót adja nekik, hogy kontrollálják az életüket. Ennek következményeként, ha valaki gazdag, akkor valahogy igazolni akarjuk a gazdasági sikerét, különben a világ igazságtalan lenne.” Majd hozzáteszi: „Nagyon szép példája ennek a jelenségnek Donald Trump megválasztása, mert miután elnök lett, rengeteg ember, aki korábban ellene volt, hirtelen úgy érezte, hogy talán nem is lesz olyan rossz elnök, talán érdemes mellé állni”.
A győzelem tehát minden alól felment: aki gazdag, egyben okos is, ráadásul ártatlan – vélekedünk mindannyian, tömegként. Így legalább megnyugtathatjuk magunkat azzal, hogy nem a gerinctelenség motivál bennünket a korrupcióval kapcsolatba kerülve. Ugyanis, ahogy a Focus áprilisi, reprezentatív felméréséből kiderül, a szlovákiaiak mindössze negyven százaléka tenne feljelentést, ha korrupcióval találkozna. A lakosság többsége (51%) meg van róla győződve, hogy nem jelentené a korrupciót, 13% biztosan, 27% talán elmenne a rendőrségre.
Működésbe lép tehát az, amiről Jeffrey Pfeffer beszél. Aki gazdag, azt szinte szükségszerűen tekintjük okosnak, még akkor is, ha vagyonát lottón nyerte, vagy éppen korrupció útján jutott hozzá. Ezt az attitűdöt a politikusok is kihasználják a kampányok során, például Trump, „aki sikeres üzletembernek állította be magát, majd utána sokszor hivatkozott arra, hogy valamit tudnia kell, ha egyszer sikeres üzletember”. Még ha a saját farkába harap is a kígyó, azért halad tovább…
Ami előremutató az említett felmérésben, az az, hogy „leginkább a főiskolát végzett, vállalkozással foglalkozó vagy átlag felett kereső személyek azok, akik fellépnének a korrupció ellen”. A szebb jövőhöz tehát nem kell más, csak egy csúcsra járatott oktatás (ennek keretei között például a polgári nevelés óra komollyá tétele is), egy átlátható gazdaság, vállalkozóbarát törvények, tetteikért felelősségre vont politikusok és oligarchák. A pozitív fejleményekből, ugye, Közép-Európában nincs hiány…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.