Fütyülés, bekiabálások a március 15-i ünnepségeken

Több helyen próbálták megzavarni a március 15-ei megemlékezéseket: a Múzeumkertben egy EU-ellenes kisebb csoport többször fütyüléssel, bekiabálással próbálta megzavarni a Szili Katalint beszéde közben; Marosvásárhelyen Kovács Lászlót elítélő és Orbán Viktort éltető feliratokat emeltek magasba, de az

Több helyen próbálták megzavarni a március 15-ei megemlékezéseket: a Múzeumkertben egy EU-ellenes kisebb csoport többször fütyüléssel, bekiabálással próbálta megzavarni a Szili Katalint beszéde közben; Marosvásárhelyen Kovács Lászlót elítélő és Orbán Viktort éltető feliratokat emeltek magasba, de az idősekből álló csoport bekiabálásait a mintegy ötezernyi ünneplő ember tapsa rendre elfojtotta. A kormánypárti szónokok az EU-csatlakozás mellett érveltek beszédeikben. A Fidesz megemlékezésén Pokorni Zoltán élesen bírálta a kormányt, mert szerinte a kabinet nem ad valós segítséget a EU-népszavazással kapcsolatban. Az ellenzéki politikus kritizálta az MDF-et is az MTV-kuratórium ügyében kialakult helyzet miatt, bár továbbra is mint szövetségesről beszélt az MDF-ről.

Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc 155. évfordulója alkalmából katonai tiszteletadás mellett felvonták a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtt, a Kossuth téren.

Az ünnepi eseményen jelen volt Mádl Ferenc köztársasági elnök, Medgyessy Péter miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Németh János, az Alkotmánybíróság elnöke és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Az ünnepi eseményen részt vettek a kormány és a pártok képviselői, valamint a diplomáciai testület tagjai.

A lobogó felvonása után a közjogi méltóságok koszorút helyeztek el Kossuth Lajos szobránál.

Ezután az egybegyűltek átvonultak a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, a központi ünnepség helyszínére, ahol Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke mondott beszédet.


Szili Katalin beszéde alatt egy kisebb csoport, amelynek tagjai egy "Petőfi nemmel szavazna" és egy "nem" felirattal ellátott európai uniós zászlót tartottak, többször fütyüléssel, bekiabálással próbálta megzavarni a szónokot.


Március 15-én, első polgári forradalmunk napján jó szívvel csak a folytonosságot, csak a közös teljesítményt ünnepelheti a hálás nemzeti emlékezet - jelentette ki Szili Katalin. Mint mondta: a modern Magyarországért vívott lankadatlan küzdelem máig sem ért véget.

Véleménye szerint az ország ma is olyan történelmi kihívások előtt áll, amelyeknek csak egy összetartó, minden állampolgárával szolidáris nemzet tud megfelelni. "Egy olyan nemzet, amely megbecsüli közös értékeit és szimbólumait, amely nem ijed meg a világ által kikényszerített új versenyhelyzettől, amely nem csupán alkalmazkodik, hanem alakítani is képes az Európai Uniót és ezzel sajátosabbá, teljesebbé tudja tenni az európai történelmet" - szögezte le a házelnök.

Megítélése szerint a közös történelmet nem szabad a politika "napi börzéjén" értelmezni. "Hiszen sikert, európai boldogulást csak így remélhetünk" - szögezte le. Petri György költő szavait idézve azt mondta: "szabad ünnepen nem illendő felidézni az állami ünnepek elhülyült csendjét".

Szili Katalin leszögezte, hogy március 15-e sohasem lesz, sohasem lehet kizárólag a hivatalos liturgiába merevedett ünnepség. Úgy fogalmazott, hogy ez az ünnep mindig a népé volt, akár piros betűkkel, akár csak feketével jelölték a naptárban, akár bátorították, akár tiltották, vagy csak korlátozták a rendezvényeket. "Márciust a nép mindig a maga arcára formálta, és kevésbé érdekelte, hogy mit gondol erről a hozzáadott értékről az épp aktuális hatalom" - fűzte hozzá.

1848. március 15-ét azon ritka alkalmak egyikének minősítette, amikor szerencsés alakzatban ragyogtak a magyarság felett a csillagok. "Azóta minden honfitársunk büszkén emlékezik erre a százötvenöt évvel ezelőtti napra, és amíg magyar szó hallatszik a Földön, mindig büszkén fog rá emlékezni" - jelentette ki a házelnök.

Szili Katalin hangsúlyozta, hogy akkor történelmi léptékű kihívásokat élt át a magyarság, de állta a sarat, és válaszait a kor színvonalán fogalmazta meg. "Akkor ünnepeljük jól és értelmesen ezt a ragyogó napot, ha elismerjük, hogy 1848. március 15. hosszú folyamat eredménye volt, ha világosan látjuk, hogy mennyi társadalmi önmérséklet, milyen szellemi gazdagság, kedvező külső körülmények, pontos helyzetfelismerés és cselekedni merő ifjak kellettek történelmünk eme csillagórájához" - szögezte le Szili Katalin.

A franciák együtt ünnepelnek

A házelnök példamutatónak nevezte, hogy a franciák forradalmuk kapcsán ma is együtt örülnek, függetlenül attól, hogy szocialisták, liberálisok vagy konzervatívok. "Mert azon a napon nekik csak az a fontos, hogy valamennyien franciák, és elképzelhetetlen, hogy a trikolór számukra ne az egységet jelentse" - fejezte be beszédét az Országgyűlés elnöke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?